Opavský parlament na naší škole

Každý rok naší školu navštíví žákovský parlament z jiného města, dokonce i země. Minulý školní rok to byl žákovský parlament z Olomouce, na začátku tohoto školního  roku parlament z Islandu a Polska. Dne 12.4. 2016 naší školu navštívil parlament ze Základní školy v Opavě. Vždy, když my navštívíme parlament jiné školy, či oni nás, chceme docílit toho, aby se obě strany dozvěděly něco nového, co by jim pomohlo vylepšit chod parlamentu. Něco, co dělají jinak  na rozdíl od našeho parlamentu a třeba je to v něčem prospěšnější, nebo naopak je to poučnější, a jakkoli to vylepší parlament, ať už jen malinko.

Náš nachystaný program začínal představení obou škol a malou debatou. Obě školy se ptaly, jak vlastně funguje parlament na té druhé škole,jak často se schází, a zda-li by nám dali nějaký návrh na školní akci, nebo my jim…Dozvěděli jsme se, že se schází jednou měsíčně, a to na hodinu až hodinu a půl, a přesto jim to tak vyhovuje. Akce pořádají jednou až dvakrát za školní rok, a občas spolupracují i s městskou radou.

Poté, co jsme je provedli po škole a chvilku ještě prodebatovali, odvedli jsme všechny do tělocvičny. Ptáte se proč? Zprvu jsme nevěděli, čím bychom je měli zabavit, jelikož to byli pro nás vlastně neznámí lidé. Ale nakonec jsme vsadili na již učiteli vyzkoušené „živé, člověče nezlob se“.Hra se jim líbila, a to proto,že to bylo něco jiného, než znali .Popravdě, měli jsme docela strach z toho, jak to dopadne, zda-li budou spokojeni, či jestli se budou cítit na naší škole dobře, ale nakonec to bylo povedené. Tak snad příště navštívíme my je.

text: Barbora Chytilová 8.M, foto: členové ŽP