Informace o přijímacím řízení ve školním roce 2020/2021

Přihlášky ke studiu na středních školách

Změny v přijímacím řízení u 4letých oborů s maturitou

• Žáci obdrží 2 přihlášky ve škole. Na přihláškách bude uvedeno jméno a příjmení žáka a na zadní straně bude potvrzen prospěch za poslední tři pololetí školní docházky. Zákonný zástupce žáka vyplní přední stranu přihlášek. Obě stejně. Na škole uvedené první v pořadí bude žák v případě, že jde o maturitní obor, vykonávat jednotnou přijímací zkoušku v prvním termínu, na škole druhé v pořadí v druhém termínu – POKUD SE NA STŘEDNÍ ŠKOLE BUDOU JEDNOTNÉ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY KONAT. O TOM ROZHODNE JEJÍ ŘEDITEL.
  • Na vyplněnou přihlášku je nutné ještě dodat razítko lékaře a doložit lékařský posudek (vyžaduje-li to střední škola) a u těch, kteří budou dělat školní přijímací zkoušku (ne jednotnou z matematiky a jazyka českého), doplnit její termín. Žák může požádat třídního učitele o vypsání údajů na zadní straně přihlášky týkajících se jeho účasti v soutěžích reprezentujících školu. Spolu s údaji o místě a datu vyplnění přihlášky ji s podpisem rodiče doručí na střední školy zákonný zástupce buď osobně (doporučuji nechat si vystavit potvrzení o převzetí přihlášky) nebo poštou (raději doporučeně) do 1. března 2021. Pokud uchazeč podává přihlášku do oboru vzdělání s talentovou zkouškou, do 30. listopadu 2020. Podáním přihlášky do oboru s talentovou zkouškou není zrušeno právo podat dvě přihlášky do oborů bez talentové zkoušky.
  • Do prvního kola přijímacího řízení mohou žáci podat maximálně dvě přihlášky.
345891-PAIUHY-998

Přijímací řízení:

• V přijímacím řízení do oborů s maturitní zkouškou se koná jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a literatury a z matematiky. Jednotné přijímací zkoušky se konají pouze v prvním kole přijímacího řízení, a to 13. dubna 2021. Každý uchazeč může jednotnou zkoušku konat dvakrát. V prvním termínu na škole uvedené na přihlášce v prvním pořadí, v druhém termínu na škole uvedené na přihlášce v druhém pořadí. POKUD SE NA ZVOLENÝCH STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH BUDOU JEDNOTNÉ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY KONAT. O TOM ROZHODNOU JEJÍ ŘEDITELÉ. V případě, že ano:
  • Střední škola zašle zákonnému zástupci uchazeče 14 dnů před konáním jednotné přijímací zkoušky pozvánku k jejímu vykonání.
  • Uchazeči se do celkového hodnocení započítává lepší výsledek písemného testu z českého jazyka a lepší výsledek písemného testu z matematiky.
  • Jednotná zkouška se podílí na celkovém hodnocení 60%. Zbývajících 40% tvoří známky získané na základní škole za poslední tři pololetí, případně účast na soutěžích apod.
  • Uchazeč, který pro vážné důvody nemůže přijímací zkoušku konat v řádném termínu a svoji neúčast písemně nejpozději do tří dnů omluví řediteli školy, ve které měl zkoušku konat, koná zkoušku v náhradním termínu. Ten je stanoven na 12. a 13. května 2021.
  • Ředitel školy také může rozhodnout o konání školní přijímací zkoušky MÍSTO JEDNOTNÉ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY a určit termín jejího konání (v rozmezí 12. – 28. 4. 2021). Kritéria přijímacího řízení a předpokládaný počet přijímaných uchazečů zveřejní ředitel střední školy do 31. ledna 2021, u oborů s talentovou zkouškou do 31. října 2020.
  • Pokud počet podaných přihlášek nebude převyšovat předpokládaný počet uchazečů, může ředitel střední školy rozhodnout o přijetí uchazečů bez přijímací zkoušky. Tuto skutečnost zveřejní do 8. 3. 2021.
  • Ředitel školy hodnotí splnění kritérií přijímacího řízení uchazečem podle:

a) hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání

b) výsledků jednotné zkoušky, pokud je součástí přijímacího řízení

c) výsledků školní přijímací zkoušky, je-li stanovena

d) dalších skutečností, které osvědčují vhodné schopnosti, vědomosti a zájmy uchazeče.

Oznámení o přijetí nebo nepřijetí žáka:

• U učebních oborů (bez jednotné přijímací zkoušky) zveřejní ředitel střední školy seznam přijatých uchazečů na webu školy a zákonným zástupcům nepřijatých žáků odešle písemné rozhodnutí o nepřijetí v termínu od 22. do 30. dubna 2021.
  • V případě studijních oborů (s jednotnou přijímací zkouškou) ukončí ředitel školy hodnocení do dvou pracovních dnů od zpřístupnění hodnocení Centrem pro zjišťování výsledků vzdělávání, které testy opravuje. Poté zveřejní seznam přijatých i nepřijatých uchazečů (do 30. 4. 2021)
  • Zveřejněním tohoto seznamu se považují rozhodnutí o přijetí za oznámená.
  • Dnem zveřejnění výsledků přijímacího řízení začíná běžet desetidenní lhůta pro odevzdání zápisového lístku (viz níže).
  • Nepřijatí uchazeči obdrží rozhodnutí o nepřijetí písemně.
614927-PNJJVX-348

Zápisový lístek

• Zápisový lístek obdrží žáci na základní škole do 15. března 2021.
  • Musí být odevzdán na střední škole do deseti pracovních dnů od zveřejnění rozhodnutí o přijetí na webu střední školy.
  • Zápisový lístek není možno vzít zpět a odevzdat v jiné střední škole. Výjimku tvoří pouze případ, kdy byl žák přijat na střední školu na základě odvolání nebo pokud odevzdal zápisový lístek po vykonání talentové zkoušky a zároveň podal přihlášku ke studiu 1. března a byl na střední školu přijat.
  • Pokud žák zápisový lístek na školu, která ho přijala,  nepošle v termínu, ztrácí nárok na přijetí.

Odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí:

• Odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí je nutno podat do tří pracovních dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí.

Druhé a další kola přijímacího řízení:

• Informace o konání druhého a dalších kol přijímacího řízení je možno zjistit na internetových stránkách jednotlivých středních škol. Počet dalších kol přijímacího řízení není omezen.
  • Počet přihlášek pro jednotlivá další kola není omezen.

Další informace naleznete na stránkách:

• Ministerstva školství msmt.cz
  • Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT – připravuje a vyhodnocuje jednotné testy) cermat.cz
  • Moravskoslezského kraje msk.cz

Mgr. Kamila Koukolová