Dobývání hradu Sovince

Po loňském fenomenálním úspěchu na dějepisné soutěži okresního formátu „Hrátky s historií“, konané na zámku v Bruntále, padlo rozhodnutí se zúčastnit i dalšího ročníku této soutěže, tentokráte na hradě Sovinec.

Po loňském fenomenálním úspěchu na dějepisné soutěži okresního formátu „Hrátky s historií“, konané na zámku v Bruntále, padlo rozhodnutí se zúčastnit i dalšího ročníku této soutěže, tentokráte na hradě Sovinec. Po bolestné zkušenosti z loňska, kdy úžasný tým naší školy s přehledem zvítězil nad ostatními školami z okresu Bruntál, ale nakonec byl nucen přijmout fakt, že soutěž není výherní, ale pouze zábavná, a tudíž nikdo nemůže vyhrát ani prohrát, bylo letos namísto vítězství hlavním lákadlem samotné prostředí hradu.

Dne 12. 5. se tedy tým ve složení Pavel Havelka (7. B), Valerie Kotásková (7. M) a Sandra Weissová (7. M) vydali v historických kostýmech zapůjčených ochotnickým souborem krnovského divadla (za což děkujeme) na hrad Sovinec, kde došlo ke změření sil s dalšími školami z Krnova, Bruntálu, Rýmařova, Města Albrechtic, Holčovic, Osoblahy, Vrbna pod Pradědem a Třemešné.
Počasí přálo i nepřálo, chvílemi bylo potřeba vydržet studený vítr, jednou dokonce déšť a následně ještě studenější vítr, který se nás rozhodl usušit průvanem na vrcholu hradní věže. Nakonec vysvitlo ostré jarní slunce, což bylo příjemné pouze do chvíle, než přišel pocit připékání obličeje.

Všichni soutěžící museli zvládnout otázky z historie hradu Sovinec, života na hradě, rytířské kultury, pomocí dobře kladených otázek uhádnout historickou osobnost (český král Jan Lucemburský), ale také umět vyrobit šperk z připravených surovin (kůže, drátky, korálky…) a v rytířském testu zdatnosti umět střílet na cíl z praku a z luku, což bylo ještě zajímavější.

Závěr patřil přednesení vlastní písně na téma hrad před všemi ostatními soutěžícími, což rozhodně vyžadovalo ohromnou odvahu, byť to jinak znělo dost hrozně :-), naštěstí od všech soutěžních týmů.
Letos by bylo mnohem náročnější zvítězit, neboť úroveň týmů byla značně vysoká, ovšem i tak získal náš tým 16 bodů z 19ti, čímž se zařadil mezi nejlepší týmy z celého okresu.

Text a foto: Jiří Šiffner