“Podpora inkluzivního vzdělávaní v Krnově”

Realizace: 07. 2016 – 06. 2019.  Podpora vzdělávání žáků se specifickými vzdělávacími potřebami a kulturně odlišného prostředí.

Logolink OP VVV hor barva cz

Název projektu:  “Podpora inkluzivního vzdělávání v Krnově”

Registrační číslo projektu:  CZ.02.3.61/0.0/0.0/15_007/0000170

Doba trvání projektu:  od 1.7. 2016 do 30.6. 2019.

Pozice školy v projektu:  partner s finanční účastí

Předkladatel projektu:   Reintegra

Hlavním cílem projektu: je podpora kvalitního vzdělávání dětí a žáků ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí.

Obsah projektu: Projekt se zaměřuje na aktivity podporujcí kvaitní vzdělávání dětí a žáků ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí, které tak budou vyrovnávat jejich vzdělanostní rozdíly v hlavním vzdělávacím proudu. Těchto cílů bude dosaženo díky realizaci níže uvedených aktivit, ve spolupráci 10 partnérů (Město Krnov, MŠ Slunečnice Krnov, ZŠ Krnov, Dvořákův okruh 2, ZŠ Krnov, Smetanův okruh 4, ZŠ Krnov, Žižkova 3, ZŠ Krnov, Janáčkovo náměstí 17, SPgŠ a SZŠ Krnov, Armáda spásy, Eurotopia, Slezská diakonie.

Projekt je složen ze tří základních aktivit:

1. Předškolní vzdělávání

V průbě hu realizace této klíčové aktivity budou realizovány programy s cílem připravit děti ze socioekonomicky znevýhodněného a kulturně odlišného prostředí k začleňování do mateřských škol hlavního vzdělávacího proudu.

Konkrétní činnosti této aktivity:

– zajištění provozu předškolního Centra podpůrné péče v SVL pro děti se sociálním znevýhodněním, podpora adaptace dítěte a jeho rodiny v mateřské škole,- činnosti zaměřené na rozvoj prosocionálních, kognitivních a emočních dovedností u dětí,- vzdělávací aktivity pro rodiče v oblasti rané péče, metodická práce rodičů s jejich dětmi,- poradenství rodinám v oblasti vzdělávání dítěte, podpora rodinám při jednání s organizacemi zaměřenými na poskytování vzdělávacích a sociálních služeb,- spolupráce předškolního Centra s partnerskou mateřskou školou Slunečnice a ostatními mateřskými školami v Krnově v oblasti výměny praktických zkušeností práce s cílovou skupinou,- pravidelná setkávání účastníků platformy I. pro téma Předškolní vzdělávání.

2. Prevence školního neúspěchu

V průběhu této klíčové aktivity budou realizovány programy zaměřené na usnadňování přechodu dětí a žáků mezi jednotlivými stupni vzdělání.

Konkrétní činnosti této aktivity:

– činnosti zaměřené na doučování dětí v rodinách a neformálních klubech (doučovací kluby NNO, doučovací klub na internátě SŠ),- volnočasové aktivity zaměřené na rozvoj klíčových kompetencí, gramotnosti a smysluplného využití volného času žáků,- činnost tzv. peer tutoringu – starší kamarád/starší žák zajišťuje motivaci a studijní podporu žáka,- doučovací kluby na školách (4 ZŠ, 1 SŠ),- podpora žáků prostřednictvím školních asistentů,- školní poradenská pracoviště personálně zajištěna školním psychologem, speciálním pedagogem a sociálním pedagogem,- pilotní ověření nové pozice koordinátora inkluze ve škole,- spolupráce s rodiči a osvětová činnost pro rodiče v oblasti inkluzívního vzdělávání,- podpora rodičů při jednání s pedagogickými pracovníky a se zástupci sociálních služeb,- workshopy pro rodiče v rozsahu minimálně 1x za školní pololetí po dobu realizace projektu,- pravidelná setkávání účastníků platformy II. pro téma Prevence školní neúspěšnosti.

3. Rozvoj pracovníků ve vzdělávání

Prostřednictvím této aktivity bude zajištěn rozvoj pracovníků ve vzdělávání, konkrétně metodická podpora při práci s heterogenní skupinou.

Konkrétní činnosti této aktivity:

– zajištění činnosti pedagogického konzultanta v oblasti rozvoje inkluzívního vzdělávání přímo v prostředí školy (MŠ, 4ZŠ, SŠ),- supervize pedagogických pracovníků (MŠ, 4ZŠ, SŠ),- individulní koučing,- účast na kurzech dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Cílovou skupinou projektu jsou:

·         žáci základních škol se speciálními vzdělávacími potřebami

·         pracovníci škol

·         rodiče žáků