Slavnostní otevření mobilní matematické laboratoře a ukázka výuky matematiky podle prof. Hejného.

Kdo zavítal ve čtvrtek odpoledne mezi 15:00 a 17:00 hodinou do naší školy, mohl ochutnat matematiku trochu jinak. Otevírali jsme novou mobilní matematickou laboratoř a představovali veřejnosti výstupy projektu „Matematika prakticky“, který již druhým rokem ve škole realizujeme.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet práci se zlomky a při tom dostat chuť na opravdickou pizzu. Procenta vyskládat z barevných čtverečků nebo třeba zvážit rovnici. Rozložit si kvádr a vypočítat jeho povrch nebo vytvořit čtverec z dílků tetris skládačky. To vše pod vedením učitelů matematiky v naší nové mobilní matematické laboratoři, která se pro tyto účely přesunula z dvorní části do spojovací chodby.

Ti stateční, kteří si otestovali své matematické dovednosti a vypočítali třeba příklad podle Dědy Lesoně: 1 myš + 1 kočka = ?  No přece 1 husa, to u nás ví každý druháček. Někteří si zahráli na stavitele a podle jednoduchých plánů stavěli z kostiček své několikapodlažní stavbičky a nebo násobili po vzoru starých Indů. Svezli se autobusem a při tom se nezapomněli zeptat řidiče, jestli jde na koncert s nimi. Průvodkyněmi na cestě metodou výuky matematiky podle prof. Hejného byly paní učitelky z prvních a druhých tříd.

Komu už při počítání vytrávilo, mohl se občerstvit a sdílet své dojmy s dalšími návštěvníky.

Více o projektu „Rozvoj názornosti ve výuce matematiky na ZŠ Krnov Janáčkovo náměstí 17“, který jsme prezentovali pod zkráceným názvem „Matematika prakticky“ najdete zde.

Text: K. Handlíř, foto: H. Wiedemanová