Pokračování biologické olympiády v Méďovi

Školním kolem biologická olympiáda nekončí. Další metou ke zdolání bylo okresní kolo, do kterého postoupili první dva úspěšní žáci z každé kategorie ve školním kole. Stejně jako tomu bylo ve školním kole, tak i v okresním kole se museli soutěžící potýkat se záludnými nástrahami v podobě testu, který prověřil teoretické znalosti. Následovala praktická část v podobě poznávačky a laboratorního úkolu. No a jak se děvčatům ve srovnání s ostatními školami okresu dařilo?

Školním kolem biologická olympiáda nekončí. Další metou ke zdolání bylo okresní kolo, do kterého postoupili první dva úspěšní žáci z každé kategorie ve školním kole. Jako první změřili své síly soutěžící kategorie D, tedy žáci 6. – 7. tříd a odpovídajících ročníků gymnázií. Jejich dnem D byl čtvrtek 23. dubna. Naší školu reprezentovala dvojice děvčat, Anna Stejskalová z 6.M a Veronika Studničková z 7.M. Druhou soutěžní skupinou byla kategorie C, žáci 8. – 9. tříd a odpovídajících ročníků gymnázií. Všichni změřili síly v pondělí 27. dubna. Opět jsme měli dvě želíska v ohni, Annu Smékalovou z 8.M a Johanu Handlířovou z 9.M. No a jak se děvčatům ve srovnání s ostatními školami okresu dařilo?

Stejně jako tomu bylo ve školním kole, tak i v okresním kole se museli soutěžící potýkat se záludnými nástrahami v podobě testu, který prověřil teoretické znalosti. Následovala praktická část v podobě poznávačkylaboratorního úkolu. Každá část byla hodnocena příslušným počtem bodů. Někomu se podařila více teoretická část, jiný šlápl na plyn naopak v praktické části. Během dne se tak umístění soutěžících měnilo jako na horské dráze. No, a aby to bylo ještě mnohem zajímavější, pořadí nakonec promíchal vstupní úkol, za který mohli soutěžící získat až 10 bodů. Na vstupním úkolu pracovali v době mezi školním a okresním kolem. A měli z čeho vybírat. Velmi frekventovaným úkolem se stal popis a mapování 8 památných stromů našeho kraje. Jiní tvořili atlas stromů, které určovali na základě pupenů.

Věřte, že stát se úspěšným řešitelem biologické olympiády není nikterak jednoduché. Musíte být zdatní jak v teoretické, tak i v praktické rovině a získat alespoň poloviční počet z maximálního počtu bodů. To se povedlo všem našim holkám, až na Aničku Stejskalovou, které to uteklo o čtvrtinu bodu. Jak vše dopadlo v celkovém hodnocení?
V kategorii D 1.místo z loňského roku obhájila Veronika Studničková a opět postupuje do krajského kola. Anička Stejskalová si vyzkoušela, co vše okresní kolo obnáší, a v konkurenci se neztratila. V kategorii C byl celkový počet soutěžících o něco menší. Ovšem konkurence byla výborně připravena a umístění na stupních vítězů si rozdělily školy z Vrbna pod Pradědem a Břidličné. Johana Handlířová v této kategorii obsadila krásné 5. místo. Uvidíme, zda to přeci jen nebude stačit na postup do kraje. Anička Smékalová, letos ve vyšší kategorii obsadila 8. místo.
Všem soutěžícím děkujeme za jejich výkony a Verči budeme držet pěsti v krajském kole biologické olympiády, které se uskuteční v druhé polovině května.

Výsledkové listiny:
Kategorie C