Jak to funguje na nádraží?

Nedávno v našem městě proběhly oslavy 150 let železniční tratě vedoucí přes Krnov. Vydali jsme se tedy s dětmi VIII. oddělení na nádraží. Prohlédli jsme si celé nádraží, prostory, kde si můžeme koupit jízdenku a zjistit jízdní řády, ale hlavně jsme se dostali do prostor veřejnosti nedostupných. Mohli jsme se podívat do řídícího centra, kde se pod bedlivým dohledem vypravují vlaky, hlídá se, zda je trasa volná nebo je nutné vlak pozdržet. Na spoustě monitorů a obrazovek nám bylo vysvětleno, kde je která trať v okolí Krnova a co jednotlivé symboly na obrazovkách znamenají. Sledovali jsme přes monitory či kamery tratě v Branticích, Skrochovicích, Městě Albrechticích apod. Nově vrácená parní lokomotiva BS 200 pak byla vítaným zpestřením, protože je volně přístupná a my jsme ji mohli celou prozkoumat. Cesta zpět do ŠD nám pak přímo ujížděla, protože děti ze sebe vytvořily “vláček” a za zpěvu “Jede, jede mašinka…” ujížděly zpět ke škole. Tak už tedy víme, že každý kousek trati je pod bedlivým dohledem operátorů, což je velmi zodpovědná práce.
text a foto: Andrea Sidopulosová