Bublinová show

…hodina fyziky a hodina pracovních činností, 7.M a 4.B, znalosti fyziky a motorické dovednosti, překvapení a nadšení, radost a nevšední zážitky. To vše a ještě více jsme prožili 6.října pátou vyučovací hodinu. Namíchali jsme zaručené recepty na výrobu velkých bublin, vyrobili potřebné pomůcky, společně se sešli v jedné třídě a mohli jsme začít experimentovat.

  

A co všechno si z našeho experimentování odnesla žákyně 7.M Marta Černá? „Bublina je vlastně vzduchový vak tvaru koule obalený směsí vody a jaru. Tvar koule má proto, že se stahuje a chce být co nejmenší. Kdyby měla tvar krychle nebo čehokoli jiného, rohy by vyplňovaly moc velký prostor. Ať má foukátko tvar čehokoli, bublina bude mít vždy tvar koule. Všimla jsem si, že bublina má jinou barvu (jako duha) podle toho, z jakého úhlu se na ni dívám. V naší skupince jsem byla já, Míša, Artemiska a Valerie. Míša foukala do brčka jemně a dlouho, Valerka hodně a rychle. Míša foukala krásné bubliny a Valerce hned praskly.“

  

„Bavilo nás vyfouknout bublinu, chytit ji a potom do ní různě píchat. Je zvláštní, že brčkem jsem ji nepropíchly, ať jsem píchaly třeba skrz, ale prstem praskla hned. Myslím, že to je tím, že brčko je hladké a prst je vrásčitý. A taky brčko je duté a prst ne. Tu hodinu jsem toho poznala o bublinách tolik, co jsem ani netušila.. Třeba to, že bubliny praskají proto, že voda, která tvoří obal, teče dolů a nahoře se vrstva ztenčuje. Potom bublina prostě praskne.“

  

A co na to Adriana Zivčáková ze 4.B? „Bylo to moc zajímavé, mám spoustu zážitků a dozvěděli jsme se hodně zajímavostí.“

  

Na závěr hodiny jsme mohli vidět kreativní vystoupení odvážných jednotlivců, ale i skupin. Zkrátka byli jsme svědky nevšedních jevů všedního dne.

 

Text: L. Bokischová, foto: L. Bokischová, F. Andziol

Archivy