Den s romskou kulturou

V dubnu je vždy mezinárodní den Romů. K této příležitosti si paní učitelky 4. B a 4. C připravily povídání o historii Romů, kde se děti dozvěděly odkud pochází tento kočovný národ, jakou má národní hymnu, barvu, jakou víru vyznávají, jak se nazývá jejich patronka a  také se dozvěděly o nejčastějším povolání v minulosti a o nejběžnějším příjmení nejen u nás, ale také na Slovensku a v Německu. Seznámily se s významnými osobnostmi romského původu.

    

Děti během besedy rozvíjely čtenářskou gramotnost. Četly romské pohádky, odpovídaly na otázky k obsahu textu. Děti musely nejdříve porozumět čtenému a pak porovnávaly rozdíly a psaly je na interaktivní tabuli.

    

Zhlédly ukázku romských tanců,  klipy hudebních skupin a ukázku našeho předního houslisty Pavla Šporcla ve spolupráci s Romano Stilo. 

   

Děti ve skupinách pracovaly na pojmové mapě, psaly všechny poznatky, které se dozvěděly a poté si vyzkoušely test paměti z romské kultury. Děti zjistily, že Romové nejsou tak příliš odlišní od nás, pouze mají jiné dějiny.

Text a foto: M. Banovcová, L. Bokischová

Předchozí

Následující

Nejnovější příspěvky
Archivy