Den druhý

Povedlo se! Všichni jsme včas, plni dojmů a celkem odpočatí, dorazili na smluvené místo-budova partnerské školy v Odense. Vítá nás čerstvý dánský vzduch a obloha bez mráčků. Po milém přijetí zástupcem ředitele školy se v malých mezinárodních skupinách vydáváme na poznávací stezku školou. Obdivujeme obzvláště veliké prostory, školní knihovnu a pět venkovních hřišť. Personál školy je vstřícný a velmi příjemný a tak máme možnost účastnit se přímo výuky.

 

 

Po zdravé ovocné svačince a malé sněhové vánici si vychutnáváme typický dánský oběd. Obložený sendvič. Poté co se rozjasní obloha se rozpoutává fotbalová a basebalová bitva. Všichni si to maximálně užíváme a jazyková bariéra mezi námi se více a více uvolňuje. V zápalu hry dokonce zjišťujeme, že si z Krnova vezeme i skryté basebalové hvězdy.

Po odpolední pauze se na večer setkáváme v centru města, abychom společně s partnerskými rodinami absolvovali pohádkovou cestu za lucernou křížem krážem po nejznámějších památkách Odense. Naším průvodcem se stává ponocný, který v Odense slouží už 150 let. Dovídáme se o historii centra města zejména za doby života H.Ch.Andersena. Výklad nám spestřuje humornými historkami doby dávno minulé. Jestlipak víte proč se slavný spisovatel nikdy nestal profesionálním baletním tanečníkem, i když po tom toužil celý život? Odpověď vám rádi dáme zítra po návštěvě jeho muzea.

Když ponocnému zhasíná poslední svíčka, procházíme malebnými uličkami zpět do rodin načerpat energii na další den.

Expedice Dánsko 2012 (A. Hlaváčová, L. Křehlík)

Archivy