Jarní výlet a včelí království

V sobotu 28.4.2012 se uskutečnil již delší dobu plánovaný jarní výlet s dětmi ze III.oddělení školní družiny. Jelikož se teploty vyšplhaly až ke 30 – ti stupňům, stal se z něj jako mávnutím kouzelného proutku výlet krásně letním. Všichni jsme byli natěšeni na jízdu vlakem, ale bohužel díky výlukám jsme cestovali autobusem. Ten nás odvezl do nedalekého Úvalna a odtud už jsme šlapali po svých. Úspěšně jsme za celou sobotu zdolali desetikilometrovou trasu.

Všichni jsme byli natěšeni na jízdu vlakem, ale bohužel díky výlukám jsme cestovali autobusem. Ten nás odvezl do nedalekého Úvalna a odtud už jsme šlapali po svých.Úspěšně jsme za celou sobotu zdolali desetikilometrovou trasu.

Sotva jsme vyšlapali první kopec ( celé Úvalno ), čekala nás vyhlídka ze Strážiště z rozhledny Hanse Kudlicha. Na stoupání 22m vysoké rozhledny jsme se vybavili stejnými čelenkami, aby bylo všem lidem jasné, že tvoříme skupinu. Byl s námi i čtyřnohý přítel Jacky, který měl čelenku na obojku. Žlutou jako med. Zatím, co jsme vyhlíželi z rozhledny do všech stran a hledali směr a cíl našeho výletu, Jacky hlídal baťohy a zdravil nás štěkáním zdola.

Potom nás čekala polní cesta až k rybníku v Pochni. Prošli jsme po hrázi okolo rybníka až k jediné možné hospůdce u Bobra. Zde jsme si společnými silami rozdělali oheň a hlad zahnali opékanými špekáčky. Bobr nás nechal nastoupit do řady a za pozdrav Pochni – zdar, zdar, zdar, jsme dostali lízátka s přáním spokojeného výletu. Po malém odpočinku, za vydatného poledního slunce jsme se šli osvěžit do potoka Čižina.

Do slibovaného včelína jsme šli úplně potichu, abychom nevyplašili jeho obyvatelky – včelky. Včelí babička nás uvítala a pohostila makovými buchtami . Zatím, co jsme si pochutnávali na buchtách, ujal se slova pan včelař a dozvěděli jsme se spoustu informací o včele medonosné z čeledi blanokřídlého hmyzu. Prohlédli jsme si prázdný úl s prázdnými rámky, zkusili jsme použít zapálený dýmák a zjistili jsme, na co se používá.Potom nám pan včelař donesl ukázat včelí matku, která se živí jen mateří kašičkou a byla označena barvou na tělíčku.

Po té, co nám pan včelař Miroslav Bielko ukázal kolik dostal žihadel při hledání včelí matky, následovala stezka odvahy k otevřenému úlu. Oblékli jsme si bílý plášť až na zem, nasadili jsme si kuklu a po jednom jsme chodili nakouknout, jak to vypadá v otevřeném úlu s rozzlobenými včelkami. Vysloužili jsme si medaile. Taky jsme viděli, jak vypadá včelařský vůz uvnitř, kde a jak se vytáčí med. Nechyběla ani včelí pohádka. Pan včelař se s námi rozloučil slovy : Doufám, že alespoň jeden z vás se stane v budoucnu včelařem . . . v lese najdete medový a bonbónový poklad při cestě do Úvalna . . .

Lepší motivaci pro zpáteční cestu jsme si nemohli přát. V Úvalně jsme se osvěžili zmrzlinou a domů jsme dojeli živí, zdrávi, plní dojmů a zážitků a hlavně bez včelí injekce.

Text a foto: Dagmar Gebauerová