Vladaři v dešti

Když jsme po třech hodinách spánku otevřeli oči – stále pršelo. Co už. Snídaně byla pestrá a vydatná. Každý si vybral podle chuti. Dorazit včas na sraz někteří stále nezvládají. Asi po 10 minutách čekání na hochy z pokoje 304, jsme museli “vypáčit” dveře. Bouchání nepomáhalo. (nakonec stačil rezervní klíč z recepce).

Začátek cesty: Prašná brána – vybalili jsme pláštěnky a deštníky a prázdným centrem města vyrazili královskou cestou na Hrad. Vydatný déšť nás nezastavil ani při plnění úkolů na Staroměstském náměstí. Nechápali jsme, že někteří obíhali kolemjdoucí (přitom pravděpodobnost, že na Staromáku potkáte čecha je minimální), místo aby si přečetli cedule na památkách.

Cestou na Karlův most ulovila skupina Outsiderů první celebrity. U Mostecké věže proběhlo společné focení s našimi věrnými kamarády deštníky. Úkol pro rodiče: Poznejte si své dítě! Následovala individuální prohlídka mostu, po které jsme “s překvapením” zjistili, že srazy stále nezvládáme.

U dvou slunců na nás slunce vyslalo sluneční paprsky, které nás doprovázely až na Hrad a vytvářely iluzi slunného dne s viditelností až na sluncem ozářenou Eiffelovu věž, kterou spatříte jen z určitého místa prvního nádvoří Hradu. (Prosíme věrnou čtenářku Silvu S. o větný rozbor). Tento okamžik trval sice krátce, ale v deštivém dni zanechal hluboký a silný dojem.

Z VIP míst jsme z bezprostřední blízkosti sledovali slavnostní výměnu hradní stráže, zatímco ostatní nám tiše záviděli. U chrámu sv. Víta nás udivilo, že paní průvodkyně nezná pojem objednaná prohlídka (přišla o 5 minut později s odůvodněním, že školy obvykle stejně chodí pozdě) zatímco perfektně zná BOZP v chrámu sv. Víta (- pochopili jsme, že si nemůžeme v žádném případě dovolit žádný úraz) a zná pojem zrychlený přesun (po včerejším vyčerpávajícím dni jsem jen s námahou zvládali její tempo). Paní průvodkyni však patří velké poděkování, za to, že svým poutavým výkladem zaujala všechny Janáčkovy Pražáky. Za odměnu nás schovala před kolegyní s anglickou skupinou do hrobky našich panovníků. (“Cizince k našim králům nevodíme.”)

Rychlé tempo prohlídky nezvládla část expedice a odpadla ještě dříve, než se s námi paní průvodkyně stihla rozloučit. Nasávání atmosféry v Bazilice sv. Jiří proběhlo se zavřenýma očima. Zlatou uličkou a po Zámeckých schodech jsme se přesunuli k Valdštejnskému paláci. Prohlídli jsme si zasedací místnost Senátu a pávy ve Valdštejnské zahradě.

Po večeři, která nám chutnala stejně jako včera jsme si jeli prohlédnout Václavské náměstí se sochou sv. Václava. Den jsme zakončili v  nákupním centru Anděl, kam jsme dorazili právě ve chvíli, kdy se zavíralo.

Poučení dne: Je třeba upřesnit pojem sraz.

Úmrtnost deštníků k dnešnímu dni: 4

Zklamání dne: paní učitelka Janková poprvé nevede v soutěži “Ulov si svou celebritu” – zůstává to ale v rodině.

Pochvala dne: Všem Janáčkovým Pražákům za pozorné poslouchání výkladu při prohlídkách.

Matematická úloha: 100g bonbónů stojí 20 Kč, kolik stojí 1kg?

Honza S. 216 Kč? Mě málem kleplo, když mi to řekla u pokladny. Já jsem myslel, že 20 Kč, já jsem si to blbě přečetl. (čtení s porozumněním nám nic neříká)

Nejčastější dotazy: Co budeme dělat po večeři ? Bude zítra pršet? Za jak dlouho to jede? Jak dlouho půjdeme? Co teďka budeme dělat? Kdy půjdeme na hotel? Co bude na večeři? Kdy je sraz?

Změna ve vedení expedice: Po neústálých dotazech – viz výše – byla paní učitelka Janková přeřazena do funkcí: rosnička, kuchařka, dispečerka MHD a její místo zaujala Verča D.

Předchozí

Následující

Archivy