Školní kolo Pythagoriády

V únoru na naší škole proběhlo školní kolo Pythagoriády. Žáci 5. – 8. tříd se museli potýkat s patnácti nelehkými úlohami v časovém limitu 60 minut. I vy si můžete vyzkoušet, zda byste tyto úlohy zvládli. Zde jsou vybrané příklady z jednotlivých kategorií.

5. ročník
1. Ve středověku se na trhu jako platidla běžně používaly předměty nebo zvířata. Na trhu v Berouně například platilo, 2 hliněné hrnce mají stejnou hodnotu jako jedna husa a za 4 husy bylo možno získat 1 prase. Která z následujících možností představuje největší hodnotu?
a/ 1 prase b/ 1 hrnec c/ 3 husy d/ 4 hrnce
6. ročník
2. V šatně je 66 ks bot a 21 čepic. Kolik žáků dnes přišlo do školy bez čepice ?
7. ročník
3. V bedně je 5 krabic, v každé krabici 6 krabiček a v každé krabičce 15 čokolád. Každá čokoláda má hmotnost 200 g. Kolik kg čokolády je v bedně ?
8. ročník
4. Pavlík zjistil, že brouček uběhne za jednu sekundu 6 cm. Vyjádřete tuto rychlost v km/h.
Správné odpovědi se dozvíte na konci článku.
Mezi úspěšné řešitele školního kola patří žáci, kteří dosáhli minimálně 9 bodů, tzn. devět správně vyřešených úloh. Tito žáci budou reprezentovat naši školu na Okresním kole Pythagoriády.

5.ročník

6.ročník