I sám pan Goethe by byl okouzlen…

Dne 3. března 2014 se na naší škole konalo školní kolo recitace v jazyce německém. Své síly se rozhodli změřit ti, kteří propadli kouzlu jazyka německého a studují němčinu jako svůj druhý cizí jazyk. Do soutěže „krásy německého slova“ se přihlásilo celkem 27 bojovníků z druhého stupně naší školy.

…krásou, jež má tu sílu a schopnost, že vnáší mír do lidských srdcí.
My jsme tu krásu uchopili,
před ní se hluboce poklonili.
Okouzleni od začátku do konce,
naše snaha přinesla ovoce.
                                                                                                    (Němčináři)

Hodnoceným úkolem každého soutěžícího bylo mimo jiné představit sám sebe několika větami, povyprávět o svých zájmech a seznámit porotu a samozřejmě diváky se svým textem. Porota měla tedy velmi těžké rozhodování. Oceňovali jsme nejen správné podání textu, znalost německých slovíček a zařazení textu k poezii či próze, ale především správnou německou artikulaci a celkový umělecký dojem. Prostřednictvím němčiny jsme se přenesli do pohádkového světa, přemohli zlou královnu a pomohli Sněhurce, dozvěděli jsme se, že i takový kohout si v bajce může koupit nové boty, prožili jsme baladický příběh překrásné Lorelei… Sváteční odpoledne vyvrcholilo přednesem balady Král duchů od Johanna Wolfganga von Goetheho. Všichni recitátoři se zhostili svého úkolu zodpovědně a se ctí.

Ptáte se, kteří žáci patří mezi nejlepší recitátory v jazyce německém? V letošním roce vítězily balady.

V I. kategorii / začátečníci/

1. místo  Natálie Ovčáčková 8. B – balada Lorelei
2. místo  Simona Kramná a Veronika Michalíková 8. A
3. místo  Nikola Loučanská a Monika Janková 8. M
4. místo  Sára Kosteasová a Barbora Haleňáková 6. B

Zvláštní cenu publika za výbornou německou výslovnost získala Tereza Hudečková z 8. B.

Ve II. kategorii / pokročilí /

1. místo  Adéla Ptašniková 8. B – balada Král duchů
2. místo  Sára Vysloužilová 7. M a Nela Kavická 8. M
3. místo  Vendula Drahokoupilová 7. B
4. místo  Pavla Semianová 7. M

Zvláštní ocenění publika za výbornou německou výslovnost a procítěný projev získal Jakub Chovančík 8. A.

Gratulujeme a přejeme mnoho štěstí a úspěchů v dalších soutěžích.

Text a foto: K. Lukszová