Čarodějnický den

Muší ucho, kus žabince,
trochu medu dej do hrnce,
kousek křenu, hrst přesličky,
přidej sůl a tři mušličky.

Takové a spoustu dalších zaříkadel a kouzelných formulí se děti ze všech oddělení ŠD naučily během čarodějnického řádění

Muší ucho, kus žabince,
trochu medu dej do hrnce,
kousek křenu, hrst přesličky,
přidej sůl a tři mušličky.

Takové a spoustu dalších zaříkadel a kouzelných formulí se děti ze všech oddělení ŠD naučily během čarodějnického řádění. Pálení čarodějnic patří k doposud velmi živým zvykům. Filipojakubská noc bývala jednou z magických nocí, kdy prý měly zlé síly větší moc než jindy. Po vydatném obědě se celá družina proměnila v malé čarodějnice a čaroděje. I. a II. oddělení se vydalo směrem na Ježník a odtud pěšky na Ježkův palouk. Zbývající oddělení se v maskách přesunula na školní hřiště. A řádění mohlo začít.

Pro děti bylo připravené zábavné odpoledne plné úkolů a různých nástrah. Malí čarodějové se museli naučit vařit polévku z hadích ocásků, muších noh a kořene mandragory, skákat přes oheň, létat na koštěti, házet kuřím pařátem. K dalším nelehkým úkolům patřilo přebrodit začarovanou řeku, sedět na pohyblivé lopatě, pochytat 120 zatoulaných bílých myší a uhodnout obsah kouzelné truhly. Všechny úkoly děti splnily na výbornou a tak nic nebránilo tomu, je královsky odměnit. Na hřišti malé čarodějnice mlaskaly nad uvařenou polévkou a na paloučku si pochutnávaly na opečených špekáčcích. Nechyběla ani malá sladkost a medaile za vzorné splnění kouzelnických úkolů. Na úplný závěr děti upálily malou čarodějnici ze slámy, která po celou dobu na plnění úkolů bedlivě dohlížela.

text a foto: Blanka Šrubařová