V hlubinách středověku

Píše se rok 2014, je počátek měsíce září. Naše rody – rod Šumvaldských ze Šumvaldu /třída 6.B/, Božejovských z Božejova /třída 6. A/ a Roštejnovských z Roštejna /6. M/ čeká nelehká zkouška. Vracejí se do středověku dokázat svou připravenost postoupit na druhý stupeň naší školy.

Střípky zážitků samotných rodů…

Scházíme se plni očekávání na vlakovém nádraží v Krnově. Odbíjí devátá hodina ranní. Vyrážíme. Kam? Přece do středověku. Co nás čeká? Jaká asi bude ta -středověká doba-? Budu pasován na –šesťáka-? Právě takové otázky se honí hlavou každému z nás. Jsme napjatí.
Za obcí Široká Niva určujeme správně svou polohu pomocí starodávné mapy. Otáčíme se, postupujeme račím krokem vzad, nabíráme směr severozápad a mizíme v hloubi lesa. Cesta je nesnadná, my však hrdinně odoláváme lesním příšerám, brodíme se tajuplným hvozdem, plníme náročné středověké úkoly, hledáme odpovědi na připravené hádanky. Středověk se s námi nemazlí. My se však nebojíme ani kostlivce na stezce odvahy. Vzájemně si pomáháme a vidina vítězství je opět o kousek blíž.
Druhého dne je náš rod nucen překonat obrovskou pavoučí síť. Příšera je nemilosrdná, touží po obětech. Ale naše rody se nevzdávájí. Po bojové poradě všech členů rodu je zvolena správná taktika a všichni sít hravě překonávají. Pavoučí obluda nemá žádnou šanci. Zbývá ještě uvařit magický guláš na středověkém ohništi, ale ani to není pro náše rody žádný problém. Guláš již voní… Pokrm je připraven. PŘEŽIJEME! HURÁ! Večer jsme všichni pasováni na –pravého šesťáka- a odměněni královskou pečetí.
Výprava byla úspěšná.

Vévodkyně a jejich rody