Dílny čtení aneb čteme úplně všichni

Letošní školní rok jsme zahájili v rámci hodin jazyka českého práci v tzv. čtenářských dílnách. A čteme opravdu všichni, od druhých až po deváté třídy včetně našich učitelů. V každé třídě je umístěna třídní knihovnička, která nabízí více než čtyřicet rozdílných titulů. Na začátku dílny proběhne minilekce, v níž se děti seznámí se zadaným úkolem a připraví se na jeho správné řešení. Potom následuje 20 až 30 minut samostatného čtení. V závěru dílny si žáci navzájem sdělují zážitky z četby, které pak prezentují v komunitním kruhu, zaznamenávají do pracovních listů, vedou si podvojný deník nebo píší dopis knižnímu hrdinovi. Také si pilně vyplňují záznamy o četbě a to, že jim knih v seznamu přibývá, svědčí o tom, že si tato netradiční hodina získala oblibu u spousty dětí. Jsme tomu rádi a věříme, že právě díky dílnám čtení si děti opět najdou cestu ke knížkám. Vždyť čtenářství pozitivně ovlivňuje i výsledky v jiných předmětech a usnadňuje učení.

VIDEO UKÁZKA

Dílny čtení byly realizovány v rámci projektu “Rozvíjíme se prostřednictvím čtení a komunikace”, který byl finančně podpořen OP VK 7.1. Naše škola díky projektu zakoupila téměř tisíc knih za 200 tisíc korun.

Text a foto: M. Handlířová, video: M. Bitomský