Ruštináři na vlnách inspirace

„Inspirace je stav, v němž duše živěji vnímá dojmy, chápe a třídí představy,
a tedy je i lépe objasňuje.
Je stejně nutná v geometrii jako v poezii.“

Alexandr Sergejevič Puškin

Důkazem, že nás „ruské slovo“ inspiruje, byla přehlídka vystoupení těch nejlepších ruštinářů – recitátorů naší školy, kteří se utkali dne 8. prosince 2015 v souboji poezie a prózy v rámci školního kola recitace v jazyce ruském. Svůj herecký um, znalost ruštiny, práci s hlasem, intonaci a správnou artikulaci se rozhodli předvést žáci, kteří se věnují ruštině jako svému druhému cizímu jazyku v rámci nepovinného předmětu v 6. a 7. ročníku, nebo ruštinu studují jako druhý povinný cizí jazyk v 8. a 9. ročníku. Do soutěže „krásy ruského slova“ se přihlásilo celkem 27 bojovníků.

A věřte, porota to neměla s hodnocením recitátorů vůbec jednoduché. Soutěžící bodovali nejen vyprávěním o sobě při úvodním představování, měřili své síly dokonce také v množství přednesených textů, předháněli se zajímavostí vybraných témat a spoluprací s publikem. Prostřednictvím ruštiny jsme se přenesli do pohádkového světa zvířat, přemohli jsme zlého vlka, promluvili s lidojedem, vyslechli jsme si příběh malého Péti, který měl strach, že o něho nikdo nestojí. Pomohli jsme chobotnici rozplést svá zamotaná chapadla, k dalším oblíbeným básním patřily verše Agniji Barto, Borise Zachoděra, Michaila Jurjeviče Lermontova a Alexandra Sergejeviče Puškina. Sváteční odpoledne vyvrcholilo přednesem básně „Dopis Taťány Oněginovi“ a soubojem pohádky „Kuročka Rjaba“ s příběhem „Vlk a sedm kůzlátek“. Všichni recitátoři se drželi statečně, svého úkolu se zhostili velmi zodpovědně, zaslouží si obrovskou pochvalu.

Mezi nejlepší recitátory v jazyce ruském patří tito žáci:

V I. kategorii / 6. ročník – začátečníci/

1. místo Jiří Kovář 6. B
2. místo David Tyll 6. B
3. místo Kristýna Paluchová 6. B a Denisa Mališová 6. B

V I. kategorii / 8. ročník – začátečníci /

1. místo Lucie Bůžková 8. A
2. místo Tomáš Pyka 8. M a Samuel Antoš 8. M
3. místo Eva Hankeová 8. A (cena za precizní ruskou výslovnost)

Marcela Blahutová 8. A (cena za zvládnutí náročného textu)
Jakub Choma 8. B (cena za zaujetí poroty)
Isabela Diasová 8. A (ocenění publika)
Miriam Zmrzlíková 8. B (cena za zajímavou báseň)

Ve II. kategorii / 7. ročník, 9. ročník – mírně pokročilí /

1. místo Sára Plucnarová 7. A a Karolína Svrčinová 7. B
2. místo Markéta Halířová 7. M a Pavel Havelka 9. B
3. místo Simona Kulová 7. M (cena za zaujetí poroty)

Natálie Fišarová 7. A (cena za procítěnou recitaci)
Tereza Halířová 7. M (cena za krásnou výslovnost)
Aneta Reichelová 7. B (cena publika za zajímavou dramatizaci)
Natálie Jopková 7. B (cena publika za zajímavou dramatizaci)

Ve III. kategorii / 8. ročník, 9. ročník – pokročilí /

1. místo Artemis Isakidu 9. B
2. místo Kateřina Šotolová 9. B a Barbora Pánková 9. M
3. místo Natálie Romanidu 8. B

Gratulujeme a přejeme mnoho štěstí a úspěchů v dalších soutěžích.

text a foto: K. Lukszová