Roboti ve škole

Nebojte se, nenavštívila nás delegace z jiné planety, ani jsme z našich žáků neudělali automaticky jednající stroje. Je to jen název projektu, díky kterému si od září v technických činnostech hrajeme s legem. Ale tak jednoduché to zase není.

Lego známe asi všichni. V různých podobách ho máme nebo jsme měli doma. Od jednoduchých kostiček až po lego technik, ve kterém si postavíte funkční jeřáb, buldozer nebo třeba kosmickou loď. Stavebnice, které jsme koupili našim žákům, ale mají ještě něco navíc. V základních sestavě si mohou vybrat až z 5 různých modelů robotů, jejichž funkci navíc můžou ovlivnit jednoduchým programováním. Díky dalšímu rozšíření jsme schopni sestavit 16 různých robotů. Zastavíme před překážkou, roztřídíme kostky podle barev nebo třeba vyjedeme do schodů. Postavíme psa, který štěká nebo … máte raději slona? A co třeba vesmírný teleskop nebo vozidlo, které sbírá vzorky na Marsu?

Víte proč má náš robot zrovna takové kola? Kdyby měl menší, spadl by? A co ten jeřáb? Zvedl by náklad i s kratším ramenem? Jak to dělá, že se otáčí? Jak robot pozná, kterou barvu mám v ruce? Vidíte, není to tak jednoduché. My si jen nehrajeme, ale učíme se poznávat, jak fungují věci kolem nás a jak je můžeme drobnou změnou velikostí kol nebo délky kostičky ovlivnit. Víme, co jsou čidla a proč některá reagují na světlo, jiná na pohyb a další na barvu. A protože nás to baví, rozhodli jsme se naše roboty představit i dalším žákům v rámci projektového dne. V pondělí jsme se sešli v počítačové učebně. Každý deváťák, který s roboty pracuje už od září, si vzal na starost jednoho šesťáka. Společně si vybrali robota, kterého během dopoledne postavili a nahráli do něj základní program. A… povedlo se. Všechno jsme vyfotili a natočili, takže se můžete podívat i vy. A třeba si příští rok vyberete PVP a můžete si hrát taky.

text a foto: Veronika Pazderová

{youtube}9lqDzI8vTFA{/youtube}