Postupujeme na Mistrovství ČR ZŠ v šachu

Přetrhli jsme šňůru mnoha vítězství velmi úspěšné Beskydské šachové školy z Frýdku-Místku. Ve středisku volného času v Krnově se sešli mladší žáci na Krajském přeboru základních škol v šachu. V okresním přeboru ve Vrbně pod Pradědem se vše zdálo snadné. Ale teď šlo o hodně. Bylo na každém, aby odvedl co nejlepší výkon. Každý bod se „vyvažoval zlatem“.

Slunečné ráno nás nečekalo, ale nálada na bodu mrazu nebyla. Naopak. Všech pět kluků na začátku potřebovalo „ pěkně srovnat“. Měli energii na rozdávání. Jen aby jim to vydrželo. Hrálo se systémem „každý s každým“ a to znamenalo, že místo 7 partií bude každý hrát 9 partií.

Klukům (Honza Šlachta, Tomáš Novák, Petr Čech, Martin Kolomazník a Honza Weczerek) se od začátku velmi dařilo. Úsměvy na jejich tvářích se nedaly přehlédnout. Nejtěžší soupeři je však teprve čekali. Když porazili 3:1 jednoho ze frýdecko-místeckých družstev, vysvitla naděje na postup na mistrovství republiky, postupovala dvě družstva a jedno z těch nejsilnějších už teď porazili. Síly už nenávratně ubývaly a před námi nejtěžší soupeř a závěrečné kolo. Stačil by nám už jen jeden bod.

Porazili jsme Dětmarovice, Havířov, Opavu, Píšť (najděte si na mapě), dvě družstva Ostravy, Město Albrechtice, jedno družstvo z Frýdku-Místku a chyběl nám jeden bod do postupu. Bylo to hodně těžké. Stačilo málo zaváhat a naděje pro postup byla ztracena. Náš nejmladší účastník Martin („prý nemá nervy“ – říkal jeho dědeček) už prvními tahy naznačoval, že hru dotáhne vítězně dokonce. A opravdu to dokázal. I když kluci skončili druzí, bylo to pro ně vítězství. Je to poprvé, co z krnovských škol postoupil někdo na Mistrovství České republiky v šachu.

Velká gratulace klukům a trenérům. Přejeme hodně štěstí do finále.

Poř. Družstvo Part. + = Body MP
1 5.ZŠ a MŠ Frýdek-Místek 9 9 0 0 32 18
2 ZŠ Janáčkovo nám. Krnov 9 8 0 1 29½ 16
3 4.ZŠ Frýdek-Místek 9 7 0 2 29 14
4 ZŠ Město Albrechtice 9 6 0 3 25½ 12
5 ZŠ a MŠ Píšť 9 1 4 4 13½ 6
6 ZŠ Zelená Ostrava A 9 3 1 5 13 7
7 ZŠ 1. máje Havířov 9 3 1 5 13 7
8 ZŠ a MŠ Dětmarovice 9 3 1 5 11 7
9 ZŠ a MŠ Vrchní Opava 9 1 0 8 8 2
10 ZŠ Zelená Ostrava B 9 0 1 8 1

text a foto: Bokischová L.