Úspěšní recitátoři

V pondělí 14. března vyrazila 10-ti členná výprava našich dětí do SVČ Méďa na okresní kolo Celostátní přehlídky dětských recitátorů. Někteří absolvovali soutěž poprvé a sbírali cenné zkušenosti, starší děti měly jasný cíl – podat co nejlepší výkon a obstát v silné konkurenci nejlepších recitátorů okresu.

Po milém přivítání organizátory a představení odborné poroty se děti pod vedením lektorů nejdříve rozmluvily pomocí hlasových cvičení a po vylosování pořadového čísla začala samotná přehlídka. Soutěžilo se v pěti věkových kategoriích. Přesvědčivé interpretace textů poezie či prózy v podání soutěžících recitátorů v nás spolehlivě dokázaly vyvolat širokou škálu emocí, prožívali jsme strach, napětí, zklamání, údiv, radost i dojetí … Mnohé texty nás přiměly k zamyšlení… Některé nás rozesmály. A všechny nás obohatily.

Během dopoledne jsme měli možnost pozorovat, jak jednotliví recitátoři dokážou vybraný text uchopit a osobitým vyjádřením jej předat nám, posluchačům. Vybrat 3 nejlepší recitátory z každé kategorie byl nelehký úkol, jehož se na závěr ujala odborná porota. Během čekání jsme si povídali s kamarády z ostatních škol, které známe z odpoledních kroužků, a všichni jsme netrpělivě očekávali vyhodnocení poroty. Zazní jméno někoho z nás? … zaznělo. A k naší obrovské radosti hned čtyřikrát. V kategorii 4.-5. tříd obsadil krásné 3. místo Adam Dufek (4.C), v kategorii 8.-9. tříd stejnou příčku obsadil i Tomáš Pyka (9.M). V kategorii 6.-7. tříd získala 2. místo Denisa Gadasová (7.M) a vynikající 1. místo obsadila Adriana Slováčková (7.M). Gratulujeme!!!

Většina recitátorů navštěvuje v ZUŠ literárně dramatický obor, v němž pod laskavým vedením paní učitelky Markéty Juroškové Bezručové děti postupně získávají pohybovou i mluvní průpravu potřebnou ke kvalitnímu a tvořivému přednesu.

Všem dětem děkujeme za vzornou reprezentaci školy a postupujícím dívkám – Adrianě a Denise, přejeme v krajském kole hodně štěstí.

Výsledková listina

Text a foto: Monika Galušková