Čarodějnický den

Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána vždy za magickou. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice na prokletém místě slétají na čarodějnický sabat. Tato noc byla jedním z největších pohanských svátků a lidé věřili v otevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady.

Noc z30. dubna na 1. května byla pokládána vždy za magickou. Lidé věřili, že tuto noc se čarodějnice na prokletém místě slétají na čarodějnický sabat. Tato noc byla jedním znejvětších pohanských svátků a lidé věřili votevírání různých jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla oslava plodnosti. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Postupem času se z těchto ohňů stávalo „ pálení čarodějnic“. Děti ze ŠD se převlékly do různých kostýmů a také tento svátek společně oslavily. Počasí nám sice nepřálo a celý připravený program jsme museli přizpůsobit do prostoru školy. Malým čarodějnickým učňům to ale vůbec nevadilo a zábavné odpoledne si všichni naplno užili. Děti plnily spousty nelehkých úkolů, jako byl přechod přes ztrouchnivělou kládu, průlet komínem, hod pařátem, musely projít i strašidelnou komnatou, létaly na koštěti, tančily čarodějnický tanec, hledaly hadí vejce, žabí stehýnka a myší ocásky do kouzelného lektvaru a spoustu dalších úkolů. Oheň jsme díky nepříznivému počasí zapálit nemohli, ale i tak si děti užily spoustu legrace.

 

text a foto: Blanka Šrubařová

Archivy