Den otevřené radnice

Ve středu 24. května jsme využili milého pozvání Městského úřadu a všechny 4.-5. ročníky (přibližně 180 dětí) jsme postupně po třídách vyrazili navštívit a více prozkoumat naši radnici. Většina z nás tuto významnou dominantu krnovského náměstí již navštívila, ale možnost nahlédnout do běžně nepřístupných míst a setkat se s vedením města, byla lákavá nabídka …. Každé třídy se ujal jeden průvodce z řad zaměstnanců Městského úřadu či znalců historie Krnova. Seznámili jsme se tak např. s paní Ditou Círovou, známou krnovskou novinářkou. Během poutavého vyprávění a prohlídkou dobových fotografií jsme se blíže obeznámili s historií samotné budovy. V kanceláři místostarostů (máme dva) nás přijal 1. místostarosta Krnova, pan Michal Brunclík. Ochotně zodpověděl naše dotazy a nastínil nám pracovní náplň jednotlivých odborů, které na Městském úřadě a přilehlé budově sídlí. Zopakovali jsme si, kolik členů zasedá v Městském zastupitelstvu a jaké jsou kompetence radních, kteří svými hlasy rozhodují v mnoha záležitostech týkající se chodu a prosperity našeho města. V útulné kanceláři nás poté přivítala starostka Krnova, paní Jana Koukolová Petrová. Prohlédli jsme si výzdobu i vybavení kanceláře a paní starostka nám také ukázala městskou insignii, jeden z atributů, který nosí vedení města při slavnostních obřadech. Obdivovali jsme krásné zdobení řetězu s medailí, paní starostka nám představila jednotlivé ozdobné části i povinné znaky, které jsou součástí insignie každého města. Na stěnách jsme poznávali fotografie, které dokumentovaly, jak vypadalo krnovské náměstí v mládí našich prarodičů. Milé setkání zakončila paní starostka přáním a všechny děti obdarovala sladkostí. Po rozloučení jsme se vydali na prohlídku obřadní síně. Usadili jsme se do pohodlných křesel, vyzkoušeli jsme si také roli řečníka za obřadním pultem a zjistili, že obsáhnout hlasem prostory celé místnosti není vůbec jednoduché a řečnický projev vyžaduje hlasitou, pečlivou artikulaci. Kromě vlajek či varhan nás zaujal překrásně zdobený lustr. Dozvěděli jsme se, jaká vychytávka ve formě spouštění ze stropního otvoru se využívá k náročné údržbě tohoto skvostu. Zlatým hřeben celé prohlídky byl výstup na radniční věž s prohlídkou strojovny hodin. Odměnou nám byl krásný výhled do všech světových stran okolí našeho města. Nadšeně jsme hledali a pojmenovávali budovy a místa, která tak dobře známe – náměstí, park, školu, naše bydliště, přírodu v okolí apod. Potvrdili jsme si, jak upraveným a pěkným městem je to naše, ve kterém žijeme. Do školy jsme se vrátili docela unaveni, ale obohaceni o nové vědomosti, zážitky a milá setkání, která jsme během dopoledne společně prožili.

text: Monika Galušková, foto: Galušková, Vaňková