Bez medu to nejde

Netradiční hodinu prvouky prožily děti z 3.C, které 4. dubna navštívila dlouholetá včelařka, paní Jana Mirtová, členka organizace Českého svazu včelařů Krnov. Tématem naší besedy byla včela medonosná. Paní Mirtová rozšířila dětem…

Netradiční hodinu prvouky prožily děti z 3.C, které 4. dubna navštívila dlouholetá včelařka, paní Jana Mirtová, členka organizace Českého svazu včelařů Krnov. Tématem naší besedy byla včela medonosná.

Paní Mirtová rozšířila dětem jejich dosavadní znalosti o mnoho dalších zajímavých informací a ochotně zodpověděla všechny dotazy zvídavých třeťáků. Dozvěděli jsme se, že v létě žije v jednom včelstvu 40 až 60 tisíc včel, za bezvětří dokáží včelky letět rychlostí až 29 km za hodinu, přijímají vůně tykadly a červenou barvu vnímají jako černou. K vytvoření 1 kg medu musí včelstvo nanosit 3 litry nektaru a k nasbírání 1 kg medu včelky navštíví až čtyři miliony květin. Už víme, že včely neprodukují pouze sladký med, ale i jiné zdraví prospěšné produkty, např. propolis, který se využívá v lékařství při hojení ran a také k výrobě léčivých mastí. Bylo zjištěno, že propolis je dokonce účinnější než některá antibiotika. Dalším včelím produktem je mateří kašička, kterou včely využívají ke krmení plodu budoucí matky a lidé ji používají hlavně v kosmetice, jako doplněk výživy a rovněž je součástí některých léků. Zaujal nás tzv. včelí taneček, kterým se včely mezi sebou spolehlivě dorozumívají. Zájemci si vyzkoušeli včelařskou kuklu a oděv.

Na závěr jsme si nabité vědomosti o včelách ověřili krátkým testem ve skupinách. Sladkou tečkou byla ochutnávka výborného medu a také drobné dárky, kterými paní Mirtová obdarovala všechny děti. Součástí oslav Dne Země, které se uskuteční na Hlavním náměstí v Krnově v sobotu 28. dubna, bude kromě bohatého programu a ukázky různých řemesel připraven také včelařský stánek s proskleným včelím úlem, v němž můžete shlédnout „v přímém přenosu“ život včel. Přijďte se podívat!

Text a foto: Monika Galušková

 

  

 

Ve čtvrtek 18.1.2018 se konalo v prostorách velkého sálu SVČ Krnov Krajské kolo přeboru družstev žáků 6. – 9. tříd v šachu. Do tohoto turnaje postoupilo po vítězství v okresním kole družstvo A ve složení: Jan Šlachta, Petr Čech, Vít Anděl a Tomáš Novák. Divokou kartu se podařilo získat i našemu druhému týmu, který soutěžil ve složení: Patrik Zámarský, Alenka Šťastná, František Blažek a Jáchym Odstrčil.

Obě naše družstva

Předchozí

Následující

Archivy