Bez medu to nejde

Netradiční hodinu prvouky prožily děti z 3.C, které 4. dubna navštívila dlouholetá včelařka, paní Jana Mirtová, členka organizace Českého svazu včelařů Krnov. Tématem naší besedy byla včela medonosná. Paní Mirtová rozšířila dětem…

Paní Mirtová rozšířila dětem jejich dosavadní znalosti o mnoho dalších zajímavých informací a ochotně zodpověděla všechny dotazy zvídavých třeťáků. Dozvěděli jsme se, že v létě žije v jednom včelstvu 40 až 60 tisíc včel, za bezvětří dokáží včelky letět rychlostí až 29 km za hodinu, přijímají vůně tykadly a červenou barvu vnímají jako černou. K vytvoření 1 kg medu musí včelstvo nanosit 3 litry nektaru a k nasbírání 1 kg medu včelky navštíví až čtyři miliony květin. Už víme, že včely neprodukují pouze sladký med, ale i jiné zdraví prospěšné produkty, např. propolis, který se využívá v lékařství při hojení ran a také k výrobě léčivých mastí. Bylo zjištěno, že propolis je dokonce účinnější než některá antibiotika. Dalším včelím produktem je mateří kašička, kterou včely využívají ke krmení plodu budoucí matky a lidé ji používají hlavně v kosmetice, jako doplněk výživy a rovněž je součástí některých léků. Zaujal nás tzv. včelí taneček, kterým se včely mezi sebou spolehlivě dorozumívají. Zájemci si vyzkoušeli včelařskou kuklu a oděv.

Na závěr jsme si nabité vědomosti o včelách ověřili krátkým testem ve skupinách. Sladkou tečkou byla ochutnávka výborného medu a také drobné dárky, kterými paní Mirtová obdarovala všechny děti. Součástí oslav Dne Země, které se uskuteční na Hlavním náměstí v Krnově v sobotu 28. dubna, bude kromě bohatého programu a ukázky různých řemesel připraven také včelařský stánek s proskleným včelím úlem, v němž můžete shlédnout „v přímém přenosu“ život včel. Přijďte se podívat!

Text a foto: Monika Galušková

Ve čtvrtek 18.1.2018 se konalo v prostorách velkého sálu SVČ Krnov Krajské kolo přeboru družstev žáků 6. – 9. tříd v šachu. Do tohoto turnaje postoupilo po vítězství v okresním kole družstvo A ve složení: Jan Šlachta, Petr Čech, Vít Anděl a Tomáš Novák. Divokou kartu se podařilo získat i našemu druhému týmu, který soutěžil ve složení: Patrik Zámarský, Alenka Šťastná, František Blažek a Jáchym Odstrčil.

Obě naše družstva

Předchozí