V okresním kole jsme si poplakali nad cibulí

V lednu proběhlo na naší škole školní kolo biologické olympiády. Letošní téma bylo „Pohyb“. Z pěti soutěžících v kategorii C vyšli dva žáci, kteří byli pozváni, aby reprezentovali naši školu na okresním kole. Těmito žáky byli…

V lednu proběhlo na naší škole školní kolo biologické olympiády. Letošní téma bylo „Pohyb“. Z pěti soutěžících v kategorii C vyšli dva žáci, kteří byli pozváni, aby reprezentovali naši školu na okresním kole. Těmito žáky byli A.SlováčkováŠ.Hlaváč.

Ještě před okresním kolem na ně čekal nelehký úkol. Vypracovat vstupní úlohu. Ze čtyř možností si Adriana vybrala „Měření rychlosti bezobratlých živočichů“. Úkolem bylo zaznamenat na arch papíru dráhu 5 bezobratlých živočichů, změřit ji, zaznamenat čas pohybu a spočítat průměrnou rychlost pohybu. Štěpán si vybral „Pohyby rostlin během růstu“. Úkolem bylo nechat naklíčit 4 misky s fazolí a pozorovat zvláštnost pohybu a růstu při změně světelných podmínek. Adriana i Štěpán se s prací vypořádali velmi pěkně a získali tak za vstupní úkol plný počet bodů.
Čekaly je však ještě hodiny příprav, studia náročného texu a živočichů naší přírody.

V okresním kole se sešlo 17 soutěžících, kteří se utkali ve třech částech. První částí byl písemný test, který trval 60 min. Další částí byla „poznávačka“ 20 rostlin a 20 živočichů. Poslední částí byla práce s mikroskopem a zkoumání pokožkových buněk cibule. Jaký mají tvar, co se s nimi stane, když se dostanou do prostředí slaného roztoku a jak vypadá jejich buněčná stěna.

Dlouhé dopoledne bylo odměněno úspěchem. Štěpán se umístil na 11.místě a Adriana na 12.místě. Výsledkovou listinu okresního kola najdete na obrázku pod článkem.

Adrianě i Štěpánovi gratulujeme. Budeme rádi, když se do biologické olympiády připojí další obdivovatelé naší krásné přírody a jejích tajemství.

Text a foto: Irena Štěpánková

Ve čtvrtek 18.1.2018 se konalo v prostorách velkého sálu SVČ Krnov Krajské kolo přeboru družstev žáků 6. – 9. tříd v šachu. Do tohoto turnaje postoupilo po vítězství v okresním kole družstvo A ve složení: Jan Šlachta, Petr Čech, Vít Anděl a Tomáš Novák. Divokou kartu se podařilo získat i našemu druhému týmu, který soutěžil ve složení: Patrik Zámarský, Alenka Šťastná, František Blažek a Jáchym Odstrčil.