Ptačí svět

Zvědaví jsou všichni ptáci, ale sýček obecný zvlášť. Jak někde zahlédne světýlko, už letí, aby se podíval, co se tam děje. Stačí za večerního šera nebo v noci rozdělat v místech, kde se sýčkové zdržují, nepatrný ohýnek a za chviličku je tu na návštěvě. Přiletí, sedne si na větev nejbližšího stromu i na keř a ozve se.

Zvědaví jsou všichni ptáci, ale sýček obecný zvlášť. Jak někde zahlédne světýlko, už letí, aby se podíval, co se tam děje. Stačí za večerního šera nebo v noci rozdělat v místech, kde se sýčkové zdržují, nepatrný ohýnek a za chviličku je tu na návštěvě. Přiletí, sedne si na větev nejbližšího stromu i na keř a ozve se. V měsíci dubnu téměř všechna oddělení školní družiny navštívila knihovnu a prostřednictvím vyčerpávajícího výkladu paní knihovnice Nadi, se děti měly možnost seznámit s tímto ohroženým druhem. Děti už ví, že oblíbenou pochoutkou pro sýčka jsou žížaly, krtonožky, sarančata, kobylky, chrousti, drobní hlodavci i střevlíci, že samička klade 5-6 bílých vajíček do hnízda, že má žluté oči posazené daleko od sebe, že sídlí převážně v dutinách stromů, že se dožívají až 16 let a rozpětí křídel je až půl metru. Na závěr besedy si děti vyzkoušely své znalosti o ptácích formou hádankové soutěže a vzhledem k tomu, že počasí bylo sluníčkové, namalovaly sýčka obecného křídami na chodník u knihovny. Paní knihovnici moc děkujeme za krásné odpoledne.

text a foto: Blanka Šrubařová

 

Archivy