Ve světě vynálezů

Na výukový program „Svět vynálezů“ se v únoru do SVČ Méďa vypravili čtvrťáci a někteří páťáci. Podle tříd jsme se rozdělili do čtyř skupin a postupně jsme navštívili čtyři stanoviště – komunikace, lékařství, vynálezy každodenního života, praštěné vynálezy. Na každém stanovišti nás čekaly zajímavé aktivity. Víte, jak vznikl třeba obyčejný spínací špendlík?

Na výukový program „Svět vynálezů“ se v únoru do SVČ Méďa vypravili čtvrťáci a někteří páťáci. Podle tříd jsme se rozdělili do čtyř skupin a postupně jsme navštívili čtyři stanoviště – komunikace, lékařství, vynálezy každodenního života, praštěné vynálezy. Na každém stanovišti nás čekaly zajímavé aktivity. Víte, jak vznikl třeba obyčejný spínací špendlík? Z kusu mosazného drátu jej v polovině 19. století vytvořil americký mechanik Walter Hunt, který dlužil svému kamarádovi 15 dolarů. Hunt přijal nabídku smazat svůj dluh novým vynálezem. Díky svému nápadu i šikovnosti to dokázal, svůj vynález si nechal patentovat a v americkém San Franciscu má spínací špendlík dokonce i svůj pomník. Z připravených drátků jsme si během několika minut i my vyrobili ten svůj. Za největší vynález minulého století je považován počítač. Prohlédli jsme si jeho předchůdce – psací stroj, také kalkulačky, faxy, první mobilní telefony, stenografy a další prostředky komunikace. Po časové ose jsme se vrátili až do pravěku a pomocí pantomimy jsme si připomněli komunikaci neverbální, při které se musíme spolehnout sami na sebe. V oddělení lékařství jsme si povídali o historii a významu očkování. To první – proti neštovicím, provedl v roce 1796 u malého chlapce britský lékař Edward Jenner, další až za téměř sto let francouzský vědec Louis Pasteur proti vzteklině. V dnešní době si už můžeme vybrat z mnoha očkovacích vakcín. Zábavnou formou jsme se dozvěděli mnoho nových, užitečných a zajímavých informací a nalezli jsme tak další odpovědi na otázky, které si neustále a rádi pokládáme.

Text: M. Galušková
Foto: K. Jonášová, K. Nováková, M. Galušková

Archivy