Čarodějnický rej

Pálení čarodějnic patřilo a do dnešních dnů patří k velmi populárním starým lidovým zvykům. Ona magická filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května patřívala mezi noci, kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdy jindy. Lidé věřili, že této noci v povětří poletuje spousta čarodějnic, letících na sabat. Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, s jejichž pomocí pak mohly na košťatech létat.

Pálení čarodějnic patřilo a do dnešních dnů patří k velmi populárním starým lidovým zvykům. Ona magická filipojakubská noc z 30. dubna na 1. května patřívala mezi noci, kdy prý zlé a nečisté síly vládly větší mocí než kdy jindy. Lidé věřili, že této noci v povětří poletuje spousta čarodějnic, letících na sabat. Čarodějnice se před sabatem natíraly kouzelnými mastmi, s jejichž pomocí pak mohly na košťatech létat. Proto se této noci říká „ noc čarodějnic“. Také děti ze školní družiny si tento prastarý lidový zvyk nemohly nechat ujít. Z malých i velkých školáků se na jedno odpoledne staly čarodějnice a čarodějové, kteří v dlouhém průvodu přešli do prostor kostelecké hasičské zbrojnice, kde na ně čekala spousta zajímavých úkolů. Děti se naučily čarodějnický tanec, chytaly zlou čarodějku, hledaly ingredience na kouzelný lektvar, učily se zaříkávadla, opekly si špekáčky a dobroty od maminek a na závěr jsme společně symbolicky zlou čarodějnici i upálili. Za splněné úkoly děti dostaly medaili a mohly se posilnit kouzelným lektvarem z myších ocásků, pavoučích noh, žabích stehýnek a krkavčích vajíček. Mimochodem všem dětem zelený lektvar moc chutnal. Větší děti si v maskách užily čarodějnický rej na školním hřišti, kde pro ně byla připravená také spousta záludných úkolů a netradičních her.

text: Blanka Šrubařová
foto: Lenka Okapalová

 

Předchozí

Následující

Archivy