„Для хорошего пчеловода нет плохого года“

Dne 27. listopadu 2019 se na naší škole konalo školní kolo recitace v jazyce ruském. Své síly se rozhodli změřit žáci II. stupně, kteří se učí ruštině jako svému druhému cizímu jazyku.

A jak to vypadá, když se potká paní Próza se slečnou Poezií? Obě dámy se pozdraví jiskřivými úsměvy, usednou pospolu, krátce podebatují o krásách umělcova slova, popřejí si vzájemně hodně štěstí a pak…

Zavládne napjatá atmosféra a obě dámy začínají pociťovat příchuť soutěživosti. „Zvítězí mé verše, pohádka, či napínavý příběh?“ ptají se v duchu samy sebe. Uvidíme, necháme se překvapit. Pan Jan Werich často říkával: „Čas má plné kapsy překvapení.“

Hodnoceným úkolem každého soutěžícího bylo představit rusky sám sebe několika větami, povyprávět o svých zájmech a seznámit porotu a publikum se soutěžním textem.

Porota oceňovala nejen znalost textu a jeho zařazení k poezii či próze, ale především správnou ruskou artikulaci, kultivovanost projevu, práci s hlasem, porozumění textu a celkový umělecký dojem.

Nezávisle na věku a zkušenostech přednesli soutěžící své texty přirozeně, kultivovaně, originálně a po svém. Každý z účastníků soutěže vnesl do svého přednesu kus svého osobitého kouzla, hereckého umu a dramatičnosti. Všichni recitátoři se zhostili svého úkolu zodpovědně a se ctí. Naše soutěž se stala důstojnou oslavou krásy ruského slova a pěkným uměleckým zážitkem.

V I. kategorii /-začátečníci/získal 1. místo Jan H., 2. místo si vybojoval Tadeáš Ch., 3. místo právem náleží Matěji C.

Ve II. kategorii /-pokročilí/ zazářily na 1. místě Alexandra K., Andrea D., Elisabeth B.,  ke 2. místu blahopřejeme Nele B. a Tereze B., 3. místo získali Michaela K. a Jan L.

Blahopřejeme!

Věříme, že se všem našim mladým kreativním recitátorům bude dařit i v dalších soutěžních kláních.

Kamila Lukszová

«Восстань, пророк, и виждь, и внемли.
Исполнись волею моей!
И, обходя моря и земли,
Глаголом жги сердца людей».

A. C. Пушкин