Vůně bylinek

V projektovém týdnu se čtvrťáci snažili proniknout do tajemství bylinek. Vše odstartovala milá návštěva dvou maminek našich spolužaček. Obě maminky vykonávají zajímavé povolání lékárnic v krnovské nemocniční lékárně. Díky nim jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o léčivých účincích bylinek, a také o náplni práce v lékárně. Obdivovali jsme znalosti a také zručnost, která je při přípravě léků a infúzí nezbytná. Nechyběly kvízy, soutěžní otázky v poznávání bylinek, za jejichž správně zodpovězení dostali výherci vitamíny. V praktické části se děti staly farmaceuty a podle receptu si s pomocí paní lékárnic připravily levandulovou mastičku. Aby se vše podařilo, museli kluci a holky jednotlivé ingredience na vahách pečlivě vážit, odměřovat, postupně přisypávat a také trpělivě míchat. Práce jim šla hezky od ruky. Ve vodní lázni si děti rozpustily čokoládu, kterou poté odlily do forem čípků a netradiční pamlsek – čokoládové čípky, byly na světě. Za snahu byly všechny děti odměněny vitamíny, kapkami do nosu a čtením třeba o kašli, heřmánkové víle přímo z lékárny, moc děkujeme!!! Dále žáci v hodinách skládali bylinkové puzzle, na tabletech vyhledávali zajímavosti o bylinkách a všechny informace následně ve skupinách pečlivě zaznamenali a ve výtvarné výchově doplnili kresbou vybrané bylinky. Ve čtení se žáci s chutí začetli do lékárnických pohádek, v jazyce českém si k vybrané bylince vytvořili pětilístek a nechybělo ani volné psaní. V pracovních činnostech si vyrobili krabičku na čokoládové pamlsky. Věnovali jsme se také znaku lékáren, na němž je vyobrazena Asklépiova hůl, symbol životní síly a zdraví. Kolem hole se obtáčí had, znak dotváří dvě misky. Nejzdařilejší kresby dětí jsme věnovali do krnovské lékárny. Bádání o bylinkách se nám líbilo, víme, že díky léčivým účinkům byly využívány už ve starověkém Řecku a v péči o zdraví jsou prospěšné i dnes.

Text a foto: Nováková K., Galušková M., Kubalová K.

Archivy