Praha 2024

Neděle

Opět utekl další rok a znova se se setkáváme s našimi žáky na vlakovém nádraží v Krnově. Hodiny ukazují 6:30 a první osmáci vcházejí se svými kufry do nádražní haly. Posbíráme návratky, zkontrolujeme počet a můžeme vyrazit na první část naší cesty. V Olomouci jsme za slabé dvě hodinky, přesuneme se na jiné nástupiště a očekáváme náš vlak. Přijíždí na čas. Nasedáme do přidělených kupé podle rozpisu a vyrážíme. První řízky, tousty a bagety začínají plnit stolečky. Poté klasická zábava našich dětí – mobil. Cesta utíká rychle a už nás vítá Praha. Na hotel se dostaneme dalším vlakem. Je to jen jedna stanice a z nádraží na náš nový domov přímo vidíme.
Vítá nás pension Akát na Smíchově. Rozdělené pokoje již máme, vyřídíme administrativu a vyrazíme na prohlídku Národního technického muzea. Dáváme si rozchod a pedagogický sbor míří na vytouženou kávu do místního bistra. Poté obcházíme různé expozice. Nejvíce zaujal hlavní sál s dopravními prostředky. Po prohlídce se přesuneme zpět na hotel, kde si můžeme konečně vybalit a dát si večeři. Radíme se o dalším programu. Jelikož je právě 26. května a hraje se finále hokeje, kde postoupili naši hokejisté, plán je jasný. Jde se na Staromák. Po chvíli zjišťujeme, že podobný nápad dostalo dalších několik tisíc lidí. Co už. Propleteme se hromadou lidí a míříme zpět na metro. Radost z výhry zažíváme na hotelu. Kazí nám ji jen výtka správce, že jsme byli hlasití a dělali hluk. Mistři světa se holt oslavit musí. Jde se spát, protože nás čeká pondělní náročný program.

Pondělí

Tramvaj č. 9 nás pohltila a míří s námi na Pražský hrad. Čeká nás prohlídka katedrály sv. Víta. Jelikož je nás 50, je třeba se rozdělit na dvě skupiny. Oba naši průvodci mají zajímavý výklad. Dozvídáme se o historii chrámu, královských klenotech, postoupíme do Vladislavského sálu, následně do baziliky sv. Jiří a prohlídku zakončíme ve Zlaté uličce. Přesouváme se do centra na oběd. Někteří využijí služeb fastfoodu a pedagogický sbor si zajde do jídelny na Václavském náměstí zvané Světozor. Výborná svíčková, rajská i křenová omáčka. Krásný pozůstatek doby minulé. Ale program je nabitý, honem na Petřín. Využijeme služeb lanovky a vystoupáme na rozhlednu. Výhled stojí za to. Fotoaparáty cvakají a vedou se debaty, kde se co nachází. Sestoupáme dolů a ztrácíme se v zrcadlovém bludišti. Nejvíce nás pobaví pokřivená zrcadla. Vyfotíme se, zasmějeme a procházkou kolem sochy Karla Hynka Máchy jdeme na večeři. Dnes o něco dříve, protože nás čeká návštěva divadla a je třeba se na to dokonale připravit. Bára již zakoupila tužku na obočí a z celé skupiny spadlo obrovské napětí. Košile, šaty, učesat a rychle do Stavovského divadla. Interiér je opravdu okouzlující. Dnes se hraje Vassa Železnovová v moderním pojetí. Na jevišti vidíme známe osobnosti. Robert Mikluš, Pavel Batěk, Zuzana Stivínová, Petr Vančura a další. Po skončení této hry jsou reakce dětí poněkud rozpačité, rozjíždí se debata na téma „O čem to bylo?“. Ale teď už zpět na hotel.

Úterý

Po snídani se ubíráme ke kostelu sv. Cyrila a Metoděje. Zde skončil životní příběh hrdinů operace Anthropoid. Jména Kubiš, Valčík, Opálka, Gabčík, Bublík, Hrubý a Švarc. Těchto sedm hrdinů po atentátu na zastupujícího říšského kancléře Heydricha našlo smrt v podzemní kryptě výše jmenovaného kostela. Po krátkém filmu nás čeká prohlídka krypty s výkladem. Tento příběh i místo jeho děje v nás zanechali hluboký dojem.
Teď si ale půjdeme spravit náladu do muzea fantastických iluzí. Tuto návštěvu můžeme opravdu všem doporučit. Zažili jsme tady kupu srandy. Reklama na muzeu opravdu nelhala. Vznikla zde hromada úžasných fotek. Čas kvapí, rychle na oběd a pak už nás čeká návštěva Národního muzea. Expozice zde jsou doslova obří a našich pár hodin stačilo jen na část. Děti se rozutekly po muzeu a každý si našel své oblíbené oddělení. Zde nás potkala první nepříjemnost. Některým dětem se udělalo nevolno a jeden případ dokonce skončil v nemocnici v Motole. Nebudeme jmenovat Sáru Jiříkovou. Naštěstí nám tam pomohli a Sára se mohla vrátit zpět ke kamarádům. Nakažených dětí nakonec bylo více a tak se nemohli zúčastnit středečního programu a musely zůstat na hotelu.

Středa

Středeční dopoledne je zasvěceno návštěvě Vyšehradu a Slavína. Tady se setkáváme s velikány jako Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Karel Čapek, Jan Neruda, Božena Němcová a spousta dalších. Jelikož se jedná o vzdělávací pobyt, je třeba splnit rovněž nějaký úkol. Dostaneme pracovní listy a ve skupinkách hledáme hroby našich významných osobností. Musíme pochválit děti, jak vzorně se chovaly na hřbitově. Mnozí z nich zde jsou poprvé a odnášejí si další hluboký zážitek. Dalším bodem programu je muzeum Karlova mostu s následnou vyjížďkou na lodi po blízkém okolí. Zde se dovídáme, jak vznikaly základy, jaký most byl nahrazen, něco o bránách na mostě, sochách a je nám dovoleno navštívit podzemní historickou část. Poté už nastupujeme do lodě a vydáváme se na plavbu. Pan kapitán nás zaveze i do Čertovky. Upozorní nás na dům, kde se natáčely chobotničky. Na vrchním balkónu na nás hledí Zelená a Modrej. Po projížďce se vracíme opět na hotel. Dáme si večeři a jdeme se opět upravit na večerní představení. Dneska nás přivítá Ypsilonka a představí nám hru „Národní tragédie“. Tato hra, plná písniček, se dětem líbí. Výkony herců a jejich hlášky baví celé publikum. Odcházíme spokojeni. Ještě pár nezbytných fotografií a hurá na kutě. Poslední den je za námi a zítra nás čeká odjezd domů.

Čtvrtek

Po snídani se věnujeme balení a úklidu pokoje. Mnozí nemohou najít kusy oblečení, některé zase přebývá a nikomu nepatří a pár jedinců zápasí s tím, jak ten kufr vlastně zavřít, když se to tam nemůže vejít. Nakonec vše zmizí v útrobách kufrů, vracíme karty od pokojů a vydáváme se na nádraží. Cesta domů probíhá v poklidu. Mnozí jsou unaveni a většinu cesty prospí. Všichni ale doufáme, že si děti odnášejí spoustu krásných a nezapomenutelných zážitků.
Za pedagogický dozor musíme děti pochválit, jak to všechno zvládly a až na drobné problémy jsme nemuseli nic řešit. Jen v álejích bylo trochu nablito 🙂

Nejnovější příspěvky
Archivy