Papírna ve Velkých Losinách a přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

Je 6.listopadu 2008, školní poznávací výlet. Odjezd je naplánován na  7:40, netřeba dodávat, že toto je čas oficiální, skutečná doba odjezdu byla  trochu jiná. Cesta autobusem probíhala „docela“ dobře, všichni měli dostatek energie. Asi o hodinu a půl později jsme zastavili na parkovišti u zámeckého parku ve Velkých Losinách, zde byl 10-ti min. rozchod. Poté jsme se vydali  pěšky k poslední papírně s ruční výrobou papíru  v celé Evropě.

Prohlídka byla velice objemná a naučná, např. jsme se dozvěděli, že jejich papír se jmenuje „Losin“.  Po prohlídce byla malá pauzička a už jsme zase běželi na autobus.

  

Odtud jsme mířili na Dlouhé Stráně. Po příjezdu k „hlavní bráně“ jsme zůstali stát ! Pan učitel Košutek šel zazvonit, sice nevím, co mu odpověděli, ale čekali jsme asi 30 minut. Poté přijel velice milý pán s brýlemi, a velice silným moravským nářečím – náš průvodce.  Čekali jsme ještě dalších asi 15minut  – po těchto časových intervalech jsme konečně byli vpuštěni do areálu, který byl chráněn jako tajné vládní zařízení.

Po vystoupení z autobusu jsme byli „pozváni“ k prohlídce. Ta se skládala z několika částí:1. projekce o činnosti vodních elektráren a  i o činnosti této konkrétní2. prohlídka strojovny v nitru kopce, do které jsme se dostali dlouhým tunelem

3. prohlídka dolní a horní nádrže, stoupání k těmto nádržím s obrovským objemem zadržované vody  bylo velice náročné, jak pro pana řidiče, ale i pro nás cestující. U dolní nádrže jsme se kupodivu ani nezdrželi -pan průvodce nám o ní totiž povídal cestou k horní.

  

Po několika úmorných minutách stoupaní zatáčkami jsme dorazili na parkoviště u horní nádrže. Jakmile jsme vystoupili z autobusu byla taková „kosa“ , že kdyby jeden řekl „voda“, tak mu to zmrzne u  pusy. Nicméně jsme si prohlédli horní nádrž, ze které byl vidět krásně Praděd a okolí.

Po příjezdu do Krnova byli všichni rádi že už jsou doma, sice s 30 minutovým zpožděním, ale stálo to za to !!!

                                                              Sebastian Schupke alias Mr.X 9.M

Archivy