Jak vznikají hudební nástroje aneb třeťáci ve firmě RIEGER – KLOSS

Žáci třetích ročníků navštívili v našem městě výrobnu varhan RIEGER – KLOSS, která začala vyrábět hudební nástroje už v roce 1873 a proslavila se v celé Evropě. Děti byly překvapeny,  jaké služby firma poskytuje – ladění, seřizování a kontrolu varhan, opravy, ale především výrobu nejen celých varhan, ale i jednotlivých dílů.

 

   

 

Nejdříve žákům byla ukázána konstrukce klavíru, klaviatury. Viděli různé druhy dřeva, ze kterých se hudební nástroje vyrábějí a jejich skladování. Na vlastní oči zhlédli tzv. kostru elektronických varhan, jejich ladění, při kterém slyšeli rozdílné výšky tónů.

 

   

 

Vyzkoušeli si foukat na kovové i dřevěné píšťaly, které jsou součástí varhan a také si odvážlivci zahráli na malé elektronické varhany. Na závěr exkurze navštívili sklad. Zde byl všem vysvětlen princip uskladňování a přeprava drahých nástrojů.

 

   

 

Žáci byli zvídaví a měli plno otázek. Děti exkurze velmi zaujala a odnesly si mnoho zážitků a poznatků.  

                                                                       Text a foto: M. Banovcová

Archivy