Opět jsme bourali hranice

15. září 2010 jsme se vydali pro naše polské kamarády z partnerské školy v Prudniku, abychom jim ukázali krásy naší České země. Tentokrát jich nastoupilo do autobusu třicet tři a nám vůbec nevadilo, že jsme jaksi „v oslabení“ – bylo nás 10. Každý z nás dostal na starost skupinku polských kamarádů a stal se tak jejich průvodcem a „velitelem“ současně.

   

Naše cesta vedla do Olomouce, kde jsme navštívili poutní místo, baziliku na Svatém kopečku. Následovala prohlídka zoologické zahrady, kde jsme začali plnit společně zadané úkoly, hledali jsme nejmenší a největší zvíře a nejmladší mládě. ZOO nás nadchla, ještě bychom v ní zůstali, ale čekal nás náročný program v samotném městě Olomouc.

   

Prohlédli jsme si památná místa jako je Katedrála Sv. Václava, navštívili jsme muzeum, prohlédli jsme si Ústřední knihovnu UP v Olomouci. V centu Olomouce jsme hledali historické památky, zakreslovali je do mapy a zjišťovali informace pro večerní práci. Ubytovali jsme se nedaleko botanické zahrady a večer pracovali na projektech o Olomouci v česko-polských skupinkách.

   

Ve čtvrtek jsme vyrazili z Olomouce a jako první navštívili Javořické jeskyně. Protože takové jeskyně v Polsku nejsou, sklidily velký obdiv. Následoval přesun do Bouzova a prohlídka nejen pohádkového hradu, ale také trojského koně v podhradí. Poslední zastávkou na cestě domů bylo muzeum syrečků v Lošticích, spojené s nákupem české speciality v podnikové prodejně. Určitě udělali naši polští přátelé velkou radost všem svým blízkým, kterým tvarůžky z výletu přivezli.

   

Cestou domů byli vyhodnoceni nejúspěšnější řešitelé úkolů a projektů, kteří obdrželi trička s logem našeho projektu „ Bouráme hranice, aneb spolu, ne jen vedle sebe“ Už se těšíme na další společné setkání, které nás čeká v říjnu.

   

                                                                                    Hana Wiedemanová

Archivy