Natáčela nás televize…

V pátek 18. března jsme navštívili Výstavní síň městského muzea V Krnově. Vůbec jsme netušili, co všechno stihneme v krátké době prožít. Sotva jsme přišli, čekali na nás redaktorka a kameraman České televize. Chtěli natočit reportáž na zbrusu nové výstavě s názvem „Filmový kouzelník Karel Zeman“. Byla to výstava filmové techniky a kolekce loutek z animovaných filmů s filmovými ukázkami. Týkala se hlavně filmu „Cesta do pravěku“. Dominik H. film dobře znal, a proto si ho redaktorka Čt vybrala k natočení krátkého rozhovoru.

   

Všichni si měli možnost prohlédnout zajímavé exponáty, ale také se aktivně zapojit do stolních her s dinosaury nebo na prostornou zeď namalovat vlastního dinosaura. Důvod, proč jsme se do výstavní síně vypravili, byl úplně jiný.

    

Chtěli jsme se zúčastnit projektu „Od obrázku k písmenu“.  Nejdříve jsme si vyslechli výklad o tom, jak písmo vlastně vznikalo. Do výkladu jsme se mohli aktivně zapojit, protože velkou část informací jsme mohli použít z výuky vlastivědy. Všechno nám tedy nebylo neznámé. Ale až teď jsme si mohli vytvořit kompletní a ucelenou informaci.

   

Další část byla praktická. Podle vzoru jsme do hliněných nebo voskových tabulek zkoušeli klínové písmo z Mezopotámie nebo staroegyptské písmo „hieroglyfy“, které bylo vyluštěno teprve před 200lety. Husími pery jsme se pokoušeli napodobit krásné neogotické písmo švabach (schwabach). Došla řada i na jednoduchou tiskařskou práci a psaní na psacím stroji. Byl to velmi zajímavý den a moc jsme si to užili.

Text a foto: L. Bokischová

Nejnovější příspěvky
Archivy