Den čtvrtý a pátý (19. a 20. dubna 2012)

Naše večerní obavy ze zhoršeného počasí se naštěstí nenaplnily a tak se ráno scházíme u školy prohřátí příjemným sluníčkem. Dnes začínáme prezentacemi aktivit týkajících se našeho projektu. Zmiňujeme školní parlament, pobyt v Itálii, Noc s Andersenem a naším překvapením je krátká prezentace našich zážitků z Dánska. Dovídáme se odpovědi na otázky, které jsme před časem zaslali dánským kamarádům. Italové nás obohacují pro změnu informacemi o nových trendech v zemi módě zaslíbené. Učíme se lekci z italské historie a geografie. Jako poděkování za spolupráci předáváme dánským a italským učitelům hrnečky s motivy Krnova, které jsme navrhli s paní učitelkou Rychtovou. Moc se jim líbily.

Po prezentacích se dopravujeme k místní radnici. Sympatický průvodce nás vede do obrovského atria, kde nám nejprve popovídá o historii budovy a o 1025 leté historii města. Ukazuje nám srdce radnice – zasedací místnost pro 29 členů rady města. Popisuje nám záživnou formou strukturu správy města a pravomoci jednotlivých členů rady. Máme možnost vidět krásnou oddací místnost, reprezentativní prostory a salónek pro potřeby královny.

Trochu unaveni míříme přes park k dalšímu významnému místu. Katedrála St. Knud´s je dominantou města a jednou z nejkrásnějších v Dánsku. Naši dánští přátelé mají o ni připraveno povídání, abychom měli představu o její historii. Poté co shlédneme ostatky krále Knuda, který zde  byl zavražděn před více než 1000 lety nás čeká pohoda v parku a zábava v partnerských rodinách.

Zatím co my si užíváme rozlučkovou párty, učitele čeká náročná příprava materiálů k oficiálnímu zakončení dvouletého projektu. Noc utekla rychle a nás čeká smutné loučení. Během týdne jsme se velmi skamarádili a stali se součástí partnerské rodiny. Smutek tolik nebolí s vědomím, že naše spolupráce ještě nekončí a třeba se do Dánska jednou vrátíme.

 

 Cesta domů příjemně ubíhá a v Krnově nás vítají šťastní rodiče spolu s deštěm. S radostí a výskotem děkujeme Panu řidiči Tíhelkovi a jeho ženě za  plynulou a bezpečnou jízdu a také za jejich  trpělivost a nadhled.

 A kdo by si chtěl ukuchtit něco z chutné dánské kuchyně má možnost. Posíláme slíbené recepty:

 

Drommekage – buchta snů

 

Dánské masové kuličky

 

Expedice Dánsko 2012 (A. Hlaváčová, L. Křehlík)

Předchozí

Archivy