8. květen – Den vítězství

Dalším májovým státním svátkem, který se týká nejen našich zemí, ale i většiny světa, je 8. květen – Den vítězství, neboli den ukončení 2. světové války.

Dalším májovým státním svátkem, který se týká nejen našich zemí, ale i většiny světa, je 8. květen – Den vítězství, neboli den ukončení 2. světové války.

2. světová válka začala 1. 9. 1939, kdy nacistické Německo vpadlo do Polska a během dalších tří let se mu podařilo obsadit téměř celou Evropu. 2. světová válka, kromě Evropy, zasáhla i severní Afriku a jihovýchodní Asii. Zataženy do ní byly desítky států. Jedná se doposud o nejstrašnější a nejničivější válečný konflikt, jaký kdy lidstvo zažilo. Za následek tato válka měla ztrátu zhruba 60 milionů lidských životů. Toto číslo je o to horší, že 20 milionů připadá na vojáky, 40 milionů pak na civilisty.

Od roku 1939 trvalo dlouhých a krvavých 6 let, než byl nacismus v Evropě konečně poražen a podmaněné národy opět osvobozeny, včetně národa našeho. A právě toho dne, 8. 5. 1945 vešla v platnost bezpodmínečná kapitulace nacistického Německa a 2. světová válka v Evropě skončila. Hlavními vítězi nad nacistickým Německem byl Sovětský svaz, Spojené státy americké a Velká Británie. Toho dne se mohlo na mnoha místech Evropy začít s radostnými oslavami. Prozatím obyvatelé některých, hlavně východoevropských států netušili, že jejich budoucnost příliš radostná nebude.

V Asii ještě několik dalších měsíců pokračovala válka Spojených států amerických proti fašistickému Japonsku.

Text: J. Šiffner

Předchozí

Následující

Nejnovější příspěvky
Archivy