Kaštanová ZOO

V pátek 19. října 2012 jsme se první hodiny „pilně učili” společně s našimi kamarády z partnerské třídy 9.M. Věděli jsme, že společně budeme „kouzlit” z kaštanů, žaludů, šípků, podzimních listů a šišek, ale na jaké téma, nám zatím zůstalo utajeno. Téma jsme měli za úkol poznat z ukázky, kterou nám p. učitel pustil na interaktivní tabuli. Nikdo z nás při odpovědi nezaváhal, kdo by nepoznal legrační hrdiny z filmu Madagaskar? Téma bylo jasné a my se ve skupinkách po krátké poradě pustili s chutí do práce. Zanedlouho naše fantazie a především šikovné ruce „vykouzlily” nejrůznější originální zvířátka. Na závěr hodiny jsme hotová zvířátka umístili na výstavku – ZOO Madagaskar. „Odborná” porota složená ze dvou mladších a dvou starších žáků vybrala tři nejzdařilejší práce:

1. místo – medvídek, který čte noviny

2. místo – had ?

3.místo – žirafa

Na všechna zvířátka z naší dílny (tříd 9.M a 4.C) se můžete přijít podívat tento týden do třídy 4.C.

Text a foto: Monika Galušková
Foto: Filip Andziol

Normal 0 21 false false false CS X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:”Normální tabulka”; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:””; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:”Calibri”,”sans-serif”; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Opět jsme to spolu zvládli

Počítat do 1 000 už umíme – písemně i zpaměti, ale zvládli  bychom  použít tyto matematické vědomosti i v praxi, v běžném životě? To prověřila zábavná hodina matematiky, na kterou jsme se s našimi kamarády z partnerské 8.M pečlivě připravili. Zvolili jsme téma „V obchodě“. Osmáci vytvořili dětské bankovky i mince z papíru, štítky a jmenovky s názvy klíčových rolí, třeťáci nachystali obchůdky i se zbožím, které však museli nejdříve správně podle vyrobených surovin roztřídit. Pondělní hodiny matematiky jsme se nemohli dočkat… Aby vše bylo spravedlivé, do poslední chvíle jsme netušili, kdo s kým bude ve skupině, kdo bude prodavač, bankéř apod. Do role prodavačů byly vylosovány děti z 8.M – na starost měly obsluhu a prodej v těchto obchodech – mlékárna, pekařství, řeznictví, ovoce-zelenina, supermarket. Nechyběl ani zkušený bankéř, ke kterému jsme chodili do banky rozměňovat větší obnosy peněz. Další osmáci se alespoň na chvíli stali dospělými, v roli rodičů měli na starost nás, děti. Rozlosováním jsme vytvořili celkem 7 rodin (1 dospělý a 3 děti). A hra mohla začít… Každý rodič napsal svým dětem seznam s nákupem a my děti, vyzbrojeni peněženkami s penězi, jsme vyrazili na nákupy do různých obchodů. Museli jsme počítat a dávat pečlivý pozor na to, kolik peněz máme prodavači za nákup zaplatit a kolik peněz nám prodavač vrátí nazpět. A vše si řádně přepočítat. Prodavači nás totiž v rámci prověření našich znalostí z matematiky někdy pořádně potrápili – měli dovoleno pokusit se nás občas ošidit. A jak jsme v této netradiční hodině matematiky všichni třeťáci i osmáci obstáli? Samozřejmě na výbornou. Procvičili jsme důkladně učivo numerace do 1 000, zopakovali jsme si pravidla slušného chování a společnou hodinu jsme si všichni skvěle užili.

Následující