Žije Demosthenes i v 21. století?

Kdo byl Demosthenes? Tuto otázku si kladli žáci naší školy již před školním kolem řečnické soutěže Mladý Demosthenes. Demosthenes byl athénský politik a řečník. který žil více než 300 let př. n. l. V mládí vystudoval i přes výraznou vadu řeči rétoriku. Později se živil psaním soudních řečí.

Kdo byl Demosthenes? Tuto otázku si kladli žáci naší školy již před školním kolem řečnické soutěže Mladý Demosthenes.

Demosthenes byl athénský politik a řečník, který žil více než 300 let př. n. l. V mládí vystudoval i přes výraznou vadu řeči rétoriku. Později se živil psaním soudních řečí. Po bitvě u Krannónu v roce 322 př. n. l. byl odsouzen k trestu smrti a uprchl z Athén na ostrov Poros, kde se vzhledem k nerespektování chrámového azylu ze strany jeho nepřátel otrávil. Demosthenes je považován za nejslavnějšího řečníka antického Řecka a podle jeho řečí proti Filipu II. Makedonskému vzniklo pojmenování filipika.

Ale co Demosthenes a 21. století? Mnozí z nás mluví více než je zdrávo. A jak to umí ?
21. ledna 2013 dvě vítězkyně školního kola předvedly své řečnické umění v regionálním kole soutěže Mladý Demosthenes, která se konala v Opavě na Mendlově gymnáziu.
Sešli se zde řečníci z Ostravy, Opavy a Bruntálu a soutěžili ve čtyřech kategoriích: 6.-7. třída, 8.-9. třída, 1.-2. ročník středních škol a 3.-4. ročník středních škol. Postupně se předvedli řečníci všech kategorií. Soutěžící napjatě pozorovali jednotlivé výkony. Ty byly velmi vyrovnané a odborná porota to neměla jednoduché.
V kategorii 6.-7.třída získala Johana Handlířová 2.místo
V kategorii 8.-9.třída získala Patricie Schrammová 2.místo.

Gratulujeme a přejeme i do budoucna hodně zdaru v řečnickém klání. Poděkování patří i tatínkovi Patricie.

text a foto: Jana Hlaviznová

Jeli jste někdy do Opavy přes Brantice?

Nejnovější příspěvky
Archivy