2. ročník antické řecké divadelní sezóny na škole

Již druhým rokem se starověcí Řekové (žáci 6. tříd) sešli na antických divadelních slavnostech, aby zde sehráli pravé řecké drama před nadšenými diváky toužícími po kultivované zábavě či hlubokém zamyšlení. Divadelních slavností se zúčastnili téměř všichni svobodní obyvatelé tří našich řeckých polis (6. A, 6.B a 6.M).

Již druhým rokem se starověcí Řekové (žáci 6. tříd) sešli na antických divadelních slavnostech, aby zde sehráli pravé řecké drama před nadšenými diváky toužícími po kultivované zábavě či hlubokém zamyšlení. Divadelních slavností se zúčastnili téměř všichni svobodní obyvatelé tří našich řeckých polis (6. A, 6.B a 6.M).

Některé herecké společnosti si zvolily odlehčený a humorný typ dramatu – komedii, a tou dokázali hlasitě rozesmát náročné řecké obecenstvo. Jiní herci se naopak rozhodli pro vážnou a většinou smutně zakončenou tragédii, a byť se zde pronášely osudové věty, hluboké myšlenky a poté se umíralo a znovu umíralo, řecké obecenstvo se mnohdy smálo stejně jako u komedie. Společně se slavným řeckým filosofem, pedagogem a milovníkem antického dramatu, Georgiem Šiffneriem, se staří Řekové následně zamýšleli, kde se stala chyba, nebo co by se naopak dalo vyzvednout. Klady samozřejmě převažovaly nad zápory.

Letošní 2. ročník řeckých divadelních slavností se dá vyzvednout pro vysokou účast řeckých herců a nádherné, propracované kostýmy jdoucí ruku v ruce s antickou řeckou módou. Je potřeba ocenit a pochválit všechny herce za jejich vysoké nasazení, díky čemuž udrželi letošní divadelní slavnosti na stejně vysoké úrovni, ne-li vyšší, než byly slavnosti loňské.

Text a foto: Jiří Šiffner

Archivy