„Übung macht den Meister“

Tandem wieder bei uns in der Schule

Dne 13. 5. přijela k nám do školy na návštěvu paní Soňa Vrátná, jazyková animátorka koordinačního centra česko-německých výměn mládeže „Tandem“, které mimo jiné organizuje animační projekty v jazyce německém pro žáky základních škol s názvem „Němčina nekouše“.

Tandem wieder bei uns in der Schule

Dne 13. 5. přijela k nám do školy na návštěvu paní Soňa Vrátná, jazyková animátorka koordinačního centra česko-německých výměn mládeže „Tandem“, které mimo jiné organizuje animační projekty v jazyce německém pro žáky základních škol s názvem „Němčina nekouše“.

Paní Soňu Vrátnou jsme pozvali k nám do školy, aby se s námi podělila o své zkušenosti, dovednosti, nápady a ukázala nám, jak zajímavý a zábavný jazyk němčina vlastně je. Nejprve jsme si povídali o německy mluvících zemích, skládali zeměpisné puzzle, seznamovali se s německými písmenky, která jsme objevovali v německých novinách, soutěžili jsme ve skupinách, procvičovali hrou německé fráze, pantomimou představovali a hádali názvy zvířat.
Cílem animací bylo i u dětí naprosto neznalých němčiny vzbudit zábavnou formou chuť a zájem o německý jazyk, překonat jejich strach z mluvení a výslovnosti, a tak podpořit jejich motivaci k volbě němčiny jako druhého cizího jazyka.
Zjistili jsme, že existuje mnoho německých slov, která se češtině hodně podobají. Během několika minut jsme se naučili vyslovovat a psát slova, která pomáhají v orientaci. Nevěříte? Přesvědčte se s námi!

Naučili jsme se například, že ……
rechts /čti rechc / znamená vpravo
links / čti links / je vlevo,
geradeaus /čti krádeaus / znamená přímo, rovně.
Zajímá vás, co nového ještě umíme? – Názvy zvířat.
Věděli jste, že…¨
Netopýr je FLEDERMAUS / čti flédamaus/?
Zebra je ZEBRA /čti cebrá/?
Kůň je PFERD /čti pfeat/?

Zajímavými aktivitami se nám podařilo skloubit dohromady jazyk německý, jazyk český, zeměpis, dramatickou výchovu a tělocvik.
„ Darin liegt gerade der Reiz“. – V tom je právě ten půvab.
Strávili jsme s paní Vrátnou velmi příjemné dopoledne a ujistili se, že němčina je vskutku fajn.
Vězte, že … Deutsch beisst nicht!
… Němčina nekouše.

text a foto: Kamila Lukszová

Archivy