Expedice Retis

Dne 31. 5.2013 jsme se vydali na plánovanou exkurzi do tiskařské firmy Retis Group Krnov. Na výpravu jsme se velmi těšili, neboť většina z nás neměla prozatím možnost do provozu tiskárny nahlédnout. Firma Retis byla založena v roce 1993 a letos tedy slaví své 20. narozeniny.

Báseň pro Mistra Tiskaře 

Mistr tiskař u stroje čaruje…
Nejprve návrh klientův maluje.
Pak kouzla a čáry připraveny má,
barvičky tyto zamíchá:
Černou, žlutou i červenou s modrou,
všem pochlubí se svou předlohou.
Zákazník, ten spokojen bývá vždy.
                   Přejeme: Nechť vám ten úspěch vydrží!

Dne 31. 5.2013 jsme se vydali na plánovanou exkurzi do tiskařské firmy Retis Group Krnov. Na výpravu jsme se velmi těšili, neboť většina z nás neměla prozatím možnost do provozu tiskárny nahlédnout. Firma Retis byla založena v roce 1993 a letos tedy slaví své 20. narozeniny. 
Plni očekávání jsme vstoupili do dílny. Putovali jsme jednotlivými odděleními, v každém z nich nám tiskaři podrobně přiblížili náplň své práce, a tak jsme získali přehled o tom, jak se „rodí“ kniha, kalendář, reklamní leták, booklety…
Dozvěděli jsme se, že se návrh zákazníka nejprve zpracovává digitálně na počítači, poté si vše zákazník znovu prohlédne a odsouhlasí. Dále je návrh odeslán do laserového stroje, kde se nasvítí na tiskových deskách. Pak vše putuje v tzv. zákaznickém balíčku odděleními, kde se zpracovává až do své finální podoby. Vůbec jsme netušili, že firma Retis vyřizuje zakázky na CD obaly například pro Jaromíra Nohavicu.
Po celou dobu exkurze se nám věnovala vedoucí výroby, paní Alena Víchová, která nás všemi odděleními prováděla. Díky ní jsme měli možnost vyzkoušet si tiskařskou práci na vlastní kůži. Prozradila nám to -kouzlo-, jak vzniká tištěný text s obrázkem. Viděli jsme celou řadu tiskařských strojů, nejen nejnovější řízené počítačem, ale také starší stroje typu Heidelberg. Nejvíce nás zaujala tiskařská řezačka s fotobuňkou a balicí expediční stroj.
Děkujeme tímto všem zaměstnancům firmy Retis Group Krnov za přízeň a věcné dary.
Přejeme firmě Retis mnoho spokojených zákazníků.

Účastníci expedice

Archivy