Z hor a lesů na koncert

Sedm statečných SAHistů pod vedením statečných pedagogů vyrazilo na víkend  7. – 9.2. do dalekých hlubokých lesů Hrubého Jeseníku. V opuštěné lesní chatrči bojovali 3 dny s přírodou bez výdobytků moderní civilizace. Hned zpočátku je čekaly drsné nástrahy v podobě promrzlé chaty, mokrého dřevatotální tmy.

Sedm statečných SAHistů pod vedením statečných pedagogů vyrazilo na víkend 7. – 9.2. do dalekých hlubokých lesů Hrubého Jeseníku. V opuštěné lesní chatrči bojovali 3 dny s přírodou bez výdobytků moderní civilizace.

Hned zpočátku je čekaly drsné nástrahy v podobě promrzlé chaty, mokrého dřeva a totální tmy. Elektřina, plyn či supermarkety nepřicházely v úvahu, rovněž potok s ledovou vodou byl plný nástrah.

Poté, co SAHisté překonali mrazivou noc, nás mile překvapilo nádherné počasí. Vydali jsme se do neznámých lesů a prožívali různá dobrodružství. Některé jsme plánovali, jiné připravily podmínky. Děti si vyzkoušely přenos zraněného na improvizovaných nosítkách, navádění ztracené skupiny beze slov, hledání azimutu pomocí slunce, návštěvu pohraničního opevnění, lov na lovce, rozdělání ohně v přírodě, výroba vlastního pokrmu, výroba zbraní určených k lovu divoké zvěře (např. jelena ukrývajícího se na stromě), uvaření a konzumace chlebového guláše, výlet nočním lesem při absenci zraku a mnoho dalších věcí. K těm nejpříjemnějším patřila středověká hostina při svíčkách.
Poslední den byl jednoduchý. Snídaně, oběd, úklid chaty a pak už směr domů. Nikomu se nechtělo ani trochu opustit divočinu a její drsné, leč o to krásnější životní zkušenosti a zážitky.

Děti z MŠ a ZŠ řádily při tónech AC/DC

V pondělí 10.2. dopoledne měly děti z MŠ M.Gorkého, MŠ Slunečnice a žáci prvního stupně ZŠ Janáčkovo náměstí o zábavu postaráno. Čekal je výchovný koncert SAHu a kapely Rock2Day.
Evidentně nečekaly to, co je potkalo. Ještě před začátkem všichni zívali a čekali poslech něčeho, co je nezajímá, a čemu nerozumí. Ale hned první skladba je vyvedla z omylu. Irské rytmy v orchestrálním podání zaduněly novou tělocvičnou na ZŠ Janáčkovo náměstí a děti se přidaly spontánním potleskem v rytmu hudby. Pak už jen tiše poslouchaly melodickou skladbu Scarborough fair, zpívaly klasiku Moonlight Shadow, užasle vyslechly orchestrální zpracování nesmrtelné skladby Nothing else matters a na závěr první části všechny pobavili naši „opilí námořníci“ Aleš se Šimonem při zpěvu irské národní písně Drunken Sailor.
V druhé části je čekala rocková hudba a to od královny rocku Joan Jett v podání našich zpěvaček ze šesté třídy. Závěr patřil už sebejistým veteránům kapely Rock2Day, kteří dětem zahráli jednu vlastní skladbu a celou show ukončili světoznámým hitem AC/DC Thunderstruck. Tady už se málokdo držel zpátky, děti doslova „pařily“ jako na koncertě a pod vedením zkušených zpěváků řvali z plných plic tak, že by se za ně nestyděli ani běžní návštěvníci metalových koncertů.
Děti i paní učitelky mateřských školy byly naprosto unešené tím, co viděly a slyšely a věříme, že děti se už nyní těší na naší úžasnou školu.

text i foto Martin Kopeček, Jiří Šiffner