Stříbro z olympiády

Ve čtvrtek 12. února se uskutečnil již 41. ročník v okresním kole Olympiády v českém jazyce. Naši školu reprezentovaly Klára Sidopulosová z 8.A a Ivana Holubová z 9.M, které nejlépe uspěly ve školním kole.

Ústav pro jazyk český přichystal všem soutěžícím opravdu nelehké úkoly, přestože se týkaly naší mateřštiny. Začínalo se částí mluvnickou. V 60 minutách se všichni pořádně zapotili při řešení logicky náročných gramatických úkolů – např. bylo nutné najít zřetelný významový rozdíl mezi podobnými slovy, vysvětlit frazém, přeformulovat nevhodně utvořený text atd.

Po přestávce čekala na soutěžící část stylistická, tzn. slohové tvoření, a to na téma : „Nebojte se, tady jenom straší“. K vypracování musela stačit pouhá hodina. Soutěžící si mohli zvolit libovolný slohový útvar (vypravování, líčení, popis…) a napsat práci, která bude nejen zajímavá, bohatá na slovní zásobu, ale bude rovněž bez pravopisných a stylistických chyb.

Okresního kola Olympiády v českém jazyce se zúčastnilo celkem 39 žáků ze základních škol a víceletých gymnázií. Umístění obou dívek z naší školy bylo více než příjemné. Klára Sidopulosová se dostala mezi první polovinu a Ivaně Holubové se podařilo vybojovat 2. místo a hlavně postup do krajského kola, které se uskuteční 13. dubna v Ostravě.

Oběma dívkám gratulujeme a Ivaně Holubové přejeme hodně štěstí a duchapřítomnosti v krajském kole.

Text a foto: Silvie Seidlová

Následující