“Krásy ruského slova”

Dne 19. března 2015 se na naší škole konalo školní kolo recitace v jazyce ruském. Své síly se rozhodli změřit ti, kteří propadli kouzlu jazyka ruského a studují ruštinu jako svůj druhý cizí jazyk. Do soutěže „krásy ruského slova“ se přihlásilo celkem 22 bojovníků z druhého stupně naší školy. A vězte, bylo se na co dívat.

„Čtení je nejlepší učení. Sledovat myšlenky velkého člověka – to je ta nejzajímavější věda.“

Alexandr Sergejevič Puškin

“Востань, пророк, и виждь, и внемли.
Исполнись волею моей.
И, обходя моря и земли,
глаголом жги сердца людей.”

Александр Сергеевич Пушкин

Dne 19. března 2015 se na naší škole konalo školní kolo recitace v jazyce ruském. Své síly se rozhodli změřit ti, kteří propadli kouzlu jazyka ruského a studují ruštinu jako svůj druhý cizí jazyk. Do soutěže „krásy ruského slova“ se přihlásilo celkem 22 bojovníků z druhého stupně naší školy. A vězte, bylo se na co dívat.

Hodnoceným úkolem každého soutěžícího bylo představit sám sebe několika větami, povyprávět o svých zájmech a seznámit porotu a samozřejmě diváky se svým textem. Porota měla velmi těžké rozhodování. Oceňovali jsme nejen správné podání textu, znalost ruských slovíček a zařazení textu k poezii či próze, ale především správnou ruskou artikulaci, dynamické a intonační modulování literárního textu, práci s dechem, tempo přednesu, optickou oporu řeči a celkový umělecký dojem.

Prostřednictvím ruštiny jsme se přenesli do pohádkového světa, zazpívali si s veselým koblížkem, pomohli jsme chobotnici rozplést její chapadla, dozvěděli jsme se, že si zvířátka v bajce vědí vždy rady a nenechají se odradit neštěstím, poznali jsme také, že kufřík a míč mohou mít svou duši. Prožili jsme baladický příběh obláčku nad hladinou moře. Sváteční odpoledne vyvrcholilo přednesem láskyplného vyznání Taťány Evženu Oněginovi. Zaposlouchali jsme se mimo jiné do veršů Sergeje Vladimíroviče Michalkova, Michaila Jurjeviče Lermontova a Alexandra Sergejeviče Puškina.

Všichni recitátoři přednášeli své texty od srdce, zhostili se svého úkolu zodpovědně a s veškerou ctí. Děkujeme.

Zajímá vás, kteří žáci patří mezi naše nejlepší recitátory v jazyce ruském?


V I. kategorii / začátečníci /

1. místo  Karolína Svrčinová 6. B    „O koblížkovi“, recitace se zpěvem
2. místo  Lenka Hasmandová 6. A, Sára Plucnarová 6. A
3. místo  Tereza Halířová 6. M, Markéta Halířová 6. M, Tereza Janíčková 8. A
Zvláštní cenu poroty získala za výbornou ruskou výslovnost a procítěný projev Aneta Reichelová ze třídy 6. B.

Ve II. kategorii / mírně pokročilí /

1. místo Monika Lakomá 9. M „Dopis Tatány Evženu Oněginovi“
2. místo Eliška Hamrlová 9. A „Na hrudi obra obláček zlatý“
3. místo Kristýna Gabajová 7. A, Natálie Romanidu 7. B
Zvláštní ocenění poroty a publika získal za výbornou ruskou výslovnost a umělecký dojem Rostislav Liška ze třídy 9. M.

Ve III. kategorii / pokročilí /

1. místo Adéla Gregušová 9. A „Verše Sergeje Michalkova“
2. místo Lucie Petříková 9. M, Artemis Isakidu 8. B
3. místo Kateřina Šotolová 8. B, Barbora Pánková 8. M

Gratulujeme a přejeme mnoho štěstí a úspěchů v dalších soutěžích.

Text a foto: K. Lukszová

Archivy