„Was du heute kannst besorgen, das verschiebe nicht auf morgen“

„Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek“! I letos měřili žáci II. stupně své síly v tradiční olympiádě z jazyka německého. Žáky jsme rozdělili na dvě skupiny podle úrovně znalostí. První skupinu tvořili žáci 8. ročníku, tedy mírně pokročilí. Žáci 9. ročníku řešili zadání pro pokročilé.

Němčináře čekal nesnadný úkol, a sice, „poprat se“ s neznámým textem, posoudit pravdivost informací, doplnit do vět podle smyslu vhodná slova a části vět, odhadnout, v jakém prostředí se odehrává příslušný rozhovor. Dalším úkolem bylo chronologicky seřadit části příběhu, pokročilí bojovali mimo jiné se slovesnými tvary modálních sloves, s názvy typů německých domů, řešili umístění pokojů podle obrázků a zašifrovaného zadání.

Největším obávaným „strašákem“ olympiády byl poslech neznámého textu. Zjistili jsme, že se není čeho obávat a poslech tedy rozhodně „nepřítelem“ není.

Za nejsložitější považovali účastníci olympiády vymýšlení otázek k odpovědím, přiřazování textů k synonymním heslům, posuzování informací formou „richtig – falsch“ a části textů, do nichž museli co nejpřesněji doplnit vhodná slova.

Jako nejpříjemnější úkol hodnotili bojovníci kroužkovací část ABC – kvízu a práci s obrázky.

Do boje se všichni pustili s vervou. Svého úkolu se žáci chopili neohroženě a drželi se statečně. Pochvala patří všem.

Plněním zadání nezískali účastníci olympiády jen potřebné body do soutěže, nýbrž také cenné zkušenosti a nové dovednosti.

I. Kategorie
1. místo Andrea Jarošová 8.M
2. místo Barbora Chytilová 8.M
3. místo Jiří Sztefek 8.M
4. místo Eliška Marková 8.M

II. Kategorie
1. místo Eliška Jursová 9.M
2. místo Anna Smékalová 9.M
3. místo Adriana Zivčáková 9. M
4. místo Kristýna Hyblerová 9.A

Všem srdečně blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů v dalších soutěžích.

Za kabinet jazyka německého K. Lukszová