Od Karla IV. ke Karlu Zemanovi

Dnešní den opět potvrdil, že název expedice opravdu sedí. Jdeme jako ovce, nekoukáme vpravo vlevo, a tak nám vůbec nevadí, že jdeme s úplně jinou skupinou, zatímco ta naše dávno někam odbočila. Dodržovat určené tempo nám taky nejde. Pokud narazíme na další turisty, neobcházíme je, ale přizpůsobíme jim své tempo. Nezajímá nás, že máme někde být v určenou hodinu, ani to, že polovina expedice je už dávno pryč.  Pořád se ztrácíme, pořád se hledáme. 

Začali jsme v muzeu Karlova mostu plavbou po Vltavě. “Jsem Karel a budu Váš kapitán.” (žádný problém, na to jsme zvyklí – pozn. autora) Slyšeli jsme spoustu informací o Karlově mostě, řece Vltavě, Čertovce, okolních budovách, březích Vltavy nebo třeba o labutích.

Víte že?

Vltava má hloubku od 1-5 metrů, a že kousek od jezu se dá projít v holínkách?

Na jednom břehu je dokonce pláž?

Na Vltavě se konalo první mistrovství v krasobruslení?

Tady v zimě lámali led, který se pak převážel třeba do Indie?

Šlajsna má 9 sáhů. To stanovil Karel IV. A vlastně ovlivňuje délku šlajsny dodnes.

Náš kapitán mluvil také o tom, že si lidé stěžují, že se loď houpe. “Nedokážu ovlivnit fyzikální zákony. Dokázal by to někdo z učitelů?” F.Š. “No, pan učitel Andziol by to minimálně dokázal pojmenovat.”

Po plavbě lodičkou, jsme si prohlídli i muzeum. Hlavně model stavby Karlova mostu. A vyzkoušeli jsme si i práci kameníků a tesařů. 

Následoval přesun na Vyšehrad a procházka podél Vltavy zpět až k Národnímu divadlu. To jsme si prohlédli od základního kamene až po střechu a seděli jsme i v hledišti ,  jako na opravdovém představení. 

Odpolední program zakončila prohlídka muzea Karla Zemana. Muzeum, kde se doporučuje všechno si osahat se nám líbilo. A tak jsme sahali. L.F. se proletěl na létajícím kole, potkali jsme mamuta z Cesty do pravěku, fotíme se na růži a natáčíme film. Ještě společné foto a pak rychle na večeři. Večer máme divadelní představení v divadle U Hasičů. 

 

Hlášky dne:

To je good, tady chci bydlet. A.O. (když na lodi dostali nanuk a minerálku)

Vy jste takové naše starší maminky. B.H. 

Co? Kde to jsem? P.T. poté, co se probral po výkladu v Národním divadle.

Kdy půjdeme na ty Hradčany? B.H.

Znalec dne: D.J. (rozezná podle chuti ondrášovku od korunní, nalitou v plastovém kelímku)

z pracovních listů: 

na Staroměstském náměstí bylo upáleno 27 pánů

korunovační klenoty jsou: králova koruna a královnina koruna

Čí zkamenělinu našel chlapec ve filmu Cesta do Pravěku? Lochnesky.

Kdo má klíče od korunovačních klenotů? Členové parlamentu a panovník.

Kde jsou uloženy? V komůrce u kaple sv. Václava.

Vzkazy:

pro pana uč. Filipa: Praha a traktory jsou super! Mějte se fanfárově. 8.M

pro paní uč. Marcelku: dobrý Den, paní učitelko. posíláme vám Pozdrav z prahy. Hrozně moc se nám po vás ztýská, naštěstí to už je jen 5 dní a znovu se Shledáme. Takže to vidržíme všichni :). Vaše 8.B

Zdravíme všechny. Výlety, co si pro nás nachystali jsou super. Tety se o nás moc pěkně starají. 8.A

 

Pozdrav Karlovi od Karla

Archivy