S mladým chemikem jsme se rozloučili Chemickým představením

O soutěži Mladý chemik jsem psala tento rok již několikrát. Slavnostní tečkou za celým krajským kolem soutěže bylo vyhlášení a ocenění 34 nejúspěšnějších chemiků Moravskoslezského kraje.

Ve stručnosti připomeňme průběh soutěže. Nejprve školní kolo, které určilo tři nejúspěšnější a postupující do krajského kola. Krajské kolo bylo dvoukolové. První část spočívala v testu, druhá, do které postoupilo 34 žáků, byla praktická.

Všem, kteří se dostali až před praktickou část, bylo umožněno účastnit se základního semináře práce v laboratoři, který proběhl v laboratořích Velkého světa techniky. Mezi těmito úspěšnými byli i naše dvě žačky J.Boková a V.Studničková.

Minulý týden jsme se účastnili slavnostního vyhlašování, které proběhlo v Divadle vědy ve Velkém světě techniky v oblasti Dolní Vítkovice. Učitelé i žáci přebrali poděkování a pozornosti z rukou zástupců Moravskoslezského kraje, zástupců sponzorských firem, vysokoškolských a středoškolských pedagogů. Z jejich úst také zazněla trochu opomíjená myšlenka, že chemie je vědou budoucnosti. Neboť vývoj nových materiálů, léků a technologií je pro dnešní uspěchaný a náročný svět podmínkou k existenci. Ať chceme nebo ne s chemií se setkáváme na každém kroku, i když si to mnohdy neuvědomíme. A právě tyto skutečnosti se snažili vyzvednout hosté slavnostního vyhlášení a povzbudit tak mladé lidi k tomu, aby se chemii a přírodním vědám věnovali i nadále.

Program byl doplněn řadou milých pozorností, kterými bylo např. hudební vystoupení žáků pořádající školy. Pomyslnou tečkou programu bylo chemické divadlo, které se setkalo s velkým úspěchem. Zábavnou formou se žáci setkali např. s tekutým dusíkem, plamenovými zkouškami nebo výbušnými plyny.
Po programu na všechny čekal raut a prohlídka Velkého Světa techniky.

Děkuji oběma děvčatům, která podstoupila ten závod na dlouhou trať a přeji jim mnoho úspěchů v dalším studiu nejen přírodovědných předmětů.

Text: I.Štěpánková

Předchozí