15.5. – linka 155

Tyto údaje mají mnoho společného. V pondělí 15. 5. se konal „Den tísňové linky 155“. Žáci 3. – 5. tříd se proto společně vydali do areálu letiště, kde sídli krnovské středisko Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, na den otevřených dveří.

I přes nepřízeň počasí, zkropeni májovým deštěm, jsme zdárně dorazili k cíli a absolvovali program, který si pro nás zdravotníci přichystali. Nejprve jsme si ve skupinkách formou testu ověřili znalosti telefonních čísel, zdravotnických znaků a pojmů týkajících se první pomoci. Poté jsme se ve skupinách odebrali na jednotlivá stanoviště, na kterých jsme si vyzkoušeli resuscitaci a jednotlivé postupy při poskytování první pomoci a ošetření zraněných. Někteří simulovali roli zraněného v bezvědomí, ostatní si pod odborným vedením vyzkoušeli fixování a přesun osob na zdravotnickém nafukovacím lehátku, jež patří do základního vybavení záchranné služby pro manipulaci i v těžce přístupném terénu.

Také jsme volali na tísňovou linku 155 při simulovaném hlášení autonehody a v přímém spojení s dispečerem záchranné služby Moravskoslezského kraje jsme s pomocí operátora poskytovali všechny důležité informace o počtu, stavu a rozsahu zranění účastníků nehody, lokalizaci místa. Velmi se nám líbil prostor a efektivní vybavení sanitního vozu nejrůznějšími přístroji. Během naší exkurze jsme nahlédli „pod pokličku“ náročné a záslužné práce záchranářů, kterým tímto děkujeme za pozvání, skvěle připravený program, množství zodpovězených dotazů a řadu cenných informací, které nám předali.

Děkujeme.. třídy 3.C, 4.A, 4.B, 5.C

text: Galušková M., Vaňková B.
foto: třídní učitelé

Následující