Dobrodružná cesta vesmírem

Za vesmírným putováním se v pondělí 18. listopadu vypravili páťáci do Planetária v Ostravě. Nejdříve jsme se v astronomickém sále seznámili s jeho technickým vybavením, jehož součástí je speciální přístroj – hybridní planetárium, projekční kopule, sférické kino. Všichni jsme obdivovali hvězdnou oblohu, na které jsme poznávali různá souhvězdí podle hvězdné mytologie a pozorovali komety, galaxie, hvězdokupy, mlhoviny a další vesmírné objekty. Díky simulovaného letu vesmírem jsme navštívili planety Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a také trpasličí planetku Pluto.  Srovnávali jsme jejich povrch, teplotu a podmínky pro život. V Experimentáriu jsme si prohlédli interaktivní exponáty a některé z pokusů jsme i vyzkoušeli. Poslední částí byla návštěva hvězdárny. Zde jsme se seznámili se zrcadlovým dalekohledem, který slouží k pozorování oblohy. Zaujala nás také posuvná část střešní kopule. Pozorně jsme poslouchali odborný výklad s mnoha zajímavostmi o pozorování noční oblohy, o kráterech na Měsíci, černé díře, a také třeba o náročné práci astronauta. Dozvěděli jsme se celou řadu nových informací, které využijeme zejména v přírodovědě při odhalování zákonitostí a záhad vesmíru.

                                                                                                 Text a foto:  Galušková Monika

Archivy